Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Číňané a Korejci potřebují hazard a golf, stavějí si komplex v Kambodži

Golfové hřiště Angkor v Kambodži nese rukopis Nicka Falda. | foto: Profimedia.cz

31 2010
Kambodžský král Norodom Sihamoni hovoří plynnou češtinou. Prezident Václav Klaus vyzval při jeho březnové návštěvě k rozvoji česko-kambodžských vztahů. Nové možnosti by k tomu měly dostat cestovní kanceláře, vypravující do zahraničí české golfisty.

Ti sice budou na kambodžských hřištích rozhodně tvořit minoritu, zato budou mít brzy větší a lepší výběr, jak a kde si ve vzdálené asijské zemi zahrát. Novinkou v nabídce bude luxus za 400 milionů investovaných amerických dolarů.

Budoucí majitelé už chystají výstavbu a se žraločí nenasytností zkoumají, jak získat právo využívat pro své záměry magického názvu Angkor. Buddhistický chrám, jehož sláva se zrodila takřka přes noc, patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v jihovýchodní Asii.

Žádná zbytečná víza

Baťůžkoví turisté ho znají, ale infrastruktura města Siem Reap zatím odrazovala movitější klientelu, zejména čínskou. Cílovou skupinou je bohatnoucí střední třída.

Extrémně rychlý rozvoj golfu v Číně a zároveň vládní zákaz budovat v zemi nové golfové areály vedly investory sdružené ve firmě Intercity Group k nápadu vybudovat golfový ráj v dostupné i exotické, ale zejména stále ještě levné lokalitě.

Turnaj Johnnie Walker Cambodia Championship na hřišti Phokeethra byl součástí profesionální Asian Tour.

Turnaj Johnnie Walker Cambodia Championship na hřišti Phokeethra byl součástí profesionální Asian Tour.

"Věříme, že teď je ta nejlepší doba. Cestuje se do Singapuru a začíná se pronikat i dál do jihovýchodní Asie," uvedl zástupce společnosti James Cho pro agenturu Reuters. Podle něj je důležité i to, že Číňané, ale třeba i turisté z Thajska a Malajsie nemají v Kambodži vízovou povinnost.

Cho zároveň nezmínil Korejce, ačkoli za jeho poangličtělým jménem se skrývá právě tato národnost. Investoři nového komplexu jsou z Jižní Koreje, která nemá s Kambodžou vřelé vztahy. Vláda v Phnomphenu dokonce pozastavila povolování smíšených sňatků pro důvodné podezření, že mnohé kryjí obchod s bílým masem.

Dvě různé vlády

Nové golfové hřiště bude součástí resortu, nesoucího prozatím název Water Park. Budou v něm hotely, nákupní a kongresová centra, rozsáhlé casino asijského typu s množstvím videoterminálů.

Očekává se, že to poslední vyvolá reakci čínských vládnoucích kruhů. Ty totiž pravidelně brání restrikcemi masovým nájezdům svých občanů země do center hazardu na Macau. To je ale pod čínskou správou, kdežto novinka bude v cizí zemi.

Cho si pochvaloval přístup kambodžské vlády. "Dává nám různé úlevy," řekl a potvrdil, že osmnáctijamkové golfové hřiště, které má být středobodem parku, bude zbudováno s nejvyšší pečlivostí. Ačkoli se s jeho stavbou začne letos v říjnu, stejně jako celý komplex má být hotovo na jaře roku 2012.

Ministerský předseda Kambodže Hun Sen při slavnostním odpalu Johnnie Walker Cambodia Championship.

Ministerský předseda Kambodže Hun Sen při slavnostním odpalu Johnnie Walker Cambodia Championship.

Jen název Angkor noví investoři asi nezískají. Stejnojmenný golfový resort už totiž v lokalitě od roku 2007 funguje a spoludesignérem hřiště nebyl nikdo menší než Nick Faldo.

Čeští návštěvníci ho znají, stejně jako sousední hřiště v Phokeethra Country Clubu. Při cestách za golfovou turistikou je oblíbená kombinace kambodžských a vietnamských hřišť.Najdete na iDNES.czmobilní verze