Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cíle plavce Šefla: Teď semifinále mistrovství Evropy a za rok Amerika

Plavání - ilustrační foto | foto: AP

23 2010
Rokem změn prochází letos plzeňský plavec Jan Šefl. Talentovaný motýlkář vyměnil trenéra a z plzeňského domova se přestěhoval na kolej na pražský Strahov. Jen cíle zůstávají stejné jako loni.

"V tom krátkodobém plánu bych se chtěl dostat do semifinále na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. A v dlouhodobém, to znamená příští rok, plánuju studium a trénink ve Spojených státech. Příští září to snad konečně vyjde," líčí dvacetiletý reprezentant.

Držitel bronzové medaile z motýlkové dvoustovky na mistrovství Evropy juniorů z roku 2008 už potřeboval změnu. Proto kouče Michala Beránka vyměnil na začátku letošního roku za Markétu Kaplanovou a také domovskou Plzeň za pražský Strahov.

"Změna už byla nutná, s trenérem nám to neklapalo," líčí Šefl, pro něhož tím tréninky získaly i nový impuls. "V plavání toho sice moc nového nevymyslíte, ale každý trenér má jiné metody. To přináší novou motivaci."

Další novinkou pro plzeňského plavce bylo stěhování. "Odstěhoval jsem se z domova, od maminky a bydlím na Strahově na koleji pro sportovce. Domů jezdím jen na víkendy. Nikdo mi nevyvařuje, nemám tu plný servis jako doma," usmívá se s tím, že už bylo na čase. "Jestli chci pomýšlet na studium v Americe, je i tohle krok k osamostatnění."

Amerika – to je Šeflovo velké téma. Už rok mluví o tom, že by rád studoval a trénoval na některé z univerzit v USA. Teď upíná naděje k podzimu 2011. "V Praze chodím na jazykovku, dřu denně angličtinu. Od září bych si tenhle sen už rád splnil," tvrdí obdivovatel fenomenálního Michaela Phelpse.

Září je ale daleko. Zato nejbližší cíl bude Šefl plnit už tento týden. V úterý odlétá s výpravou české reprezentace do holandského Eindhovenu, kde se v bazénu Pietera van den Hoogenbanda koná od čtvrtka ME v krátkém bazénu.

Plán? "Chtěl bych zopakovat semifinále z loňského Istanbulu. Na víc budu mít těžko. I když... Finále by bylo dárkem k Vánocům," culí se. Formu by mít měl, což potvrdil před pár dny na VC Brna výhrami na 200 metrů motýlek a 400 metrů volný způsob. (1:56,79 a 4:20,62).

Největší šance? "Asi na dvoustovce motýl. Je mou oblíbenější, i když bolí víc než stovka." Program v Eindhovenu doplní ještě 100 a 200 metrů volný způsob.Najdete na iDNES.czmobilní verze