Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chybějí cizinci i ti nejlepší z domova

22 1998
P r a h a (mn) - Vybudovat ze Sparty v blízké době špičkový evropský tým považují fotbaloví odborníci za nereálné. "V každém předním mužstvu se to hemží výbornými cizinci. A to zatím naše kluby nemůže potkat," je přesvědčen někdejší internacionál a trenér Tomáš Pospíchal. "A řekl bych, že to ani není otázka peněz. Lidé zvyklí na západní poměry by u nás nechtěli žít."
Je to silné a odolné mužstvo, ale jen v domácích podmínkách, myslí si trenér Karel Brückner. "Aby se mohlo měřit s evropskou špičkou, potřebovalo by doplnit třemi až pěti kvalitními cizinci. A to se v našich podmínkách ještě dlouho nepodaří."
Před časem se pustil bez zábran do hodnocení sparťanského kádru Milan Luhový, bývalý reprezentant z bratislavského Slovanu a Dukly, který první ligu hrál i ve Španělsku, Francii, Řecku a Nizozemsku. V domácí atmosféře, kdy se kolem hráčů tiše našlapuje, vyvolal svou otevřeností pozdvižení. "Co jsem řekl v televizi, za tím si stojím. Útočníci Siegl s Lokvencem nejsou typy, které by klubu pomohly mezi evropskou špičku. Jsou příliš statičtí, neohrabaní, prvotřídní fotbal je dnes už dál. Jenom vzpomeňme, jak se Siegl před dvěma roky vrátil z hostování v Kaiserslauternu jako spráskaný pes. Přitom doma se zase prosazuje, nenapovídá to něco? A co třeba Čížek? Co jsou platné jeho tvořivost, přehled a technika, když je na hřišti lenoch. Mám pokračovat?"
Přesto si Luhový myslí, že sparťané by se k evropské špičce prodrat mohli. "Ale to by klub musel vést seriózní majitel, a ne člověk, který jen slibuje," říká. "Musel by ve Spartě zřídit schopný mezinárodní management, sehnat člověka, který nejenže by se vyznal v domácím zákulisí, ale hlavně by rozuměl chodu předních evropských klubů a znal poměry v evropském fotbale. A dávno by měl na Letné nejlepší hráče z domácí ligy. Jenže ani to se zatím nedaří, a to už nemluvím o naslibovaných zahraničních posilách." I Pospíchal je přesvědčen, že Sparta by měla začít v tuzemsku. "Soustředit na Letné opravdu ty nejlepší fotbalisty z naší ligy, to by měl být základ."
Jenže když se objeví kvalitní hráč, i Sparta, dychtící po povznesení k vrcholu, ho obětuje do zahraničí, aby utržila peníze. "Což je další důkaz o rozdílných podmínkách u nás a na západě. Kdyby Sparta neprodala Řepku za osm milionů marek, každý by si ťukal na čelo," poznamenává Pospíchal.
"A vůbec, kdo ze sparťanů se prosadil v kvalitních zahraničních klubech?" ptá se Luhový. "Zatím jen Skuhravý, Němec a Nedvěd. Tak ať si na Letné nedělají o svém umění velké iluze."
Autor:


Témata: Karel Brückner
Najdete na iDNES.czmobilní verze