Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chyba jak od žáka, zpytoval svědomí oštěpař Frydrych. Házel, když neměl

Petr Frydrych v kvalifikaci oštěpařů na ME v Barceloně | foto: Profimedia.cz

30 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Bylo to jako v pohádce o chytré horákyni. Petr Frydrych v kvalifikaci oštěpařů na ME v Barceloně limit přehodil a přece nepřehodil. Druhým pokusem poslal oštěp za požadovaných 81 metrů, jenže rozhodčí mu ho neuznali.

Házel totiž ještě ve chvíli, kdy byl na rozběžišti červený kužel zakazující házet. S výkonem 77,56 se pak musel do konce kvalifikace třást o postup.

Získal ho jako desátý z dvanáctky šťastných. "Asi jsem si myslel, že málo síly bude stačit na finále, tak dobře jsem se cítil. Ale nejspíš jsem si špatně postavil hlavu," říkal druhý muž letošních světových tabulek.

Co se před druhým pokusem ve vaší hlavě dělo?
I když mé jméno ještě nebylo na tabuli, tak už jsem šel házet. Byla to chyba hodná mladšího žáka, možná ani toho ne. Myslel jsem si, že už jsem měl dávno házet. Pak se rozběhnu a pět metrů před čárou vidím: Je tam kužel. Zrovna jsem zatahoval oštěp. Říkám si: Asi tam ten kužel zapomněli, tak jsem odhodil - a oni přišli a řekli, že je ten hod neplatný.

Pak jste se ale s nimi snažil diskutovat...
Nabídli mi další hod na konci startovního pole, jenže já byl ve startovní listině první, to bych pak šel stejně dva hody po sobě, druhý a třetí pokus. Tak jsem šel na ten opakovaný druhý rovnou a vůbec mi nevyšel. Potom už jsem byl tak psychicky i fyzicky vyčerpaný, že už mi to vůbec neletělo.

Pocítil jste, že jste měl před šampionátem dlouhou závodní pauzu?
No... Před závodem jsem myslel, že to se mnou nic neudělá. Ale udělalo, na sobotní finále budu muset přijít jako jiný člověk.

Bál jste se o bolavá záda?
Ne. Kdybych se o ně bál, házel bych ještě opatrněji a bylo by to ještě horší. Technika byla už takhle dost špatná. Do finále budu muset všechno odbourat a jít do toho po hlavě a na plné pecky.

V první skupině se trápil i Nor Thorkildsen, všiml jste si?
Ale ten i loni a předloni v kvalifikaci hodil 79,80 a pak ve finále deset metrů přidal, je to pan závodník. Ten se zase skvěle připraví a bude útočit na zlato.

Jak si vysvětlujete, že se dnes házelo tak málo?
Foukal docela protivítr, na tom si vždycky hodně lidí vyláme zuby. I Vasilevskis (čtvrtý z MS hodil jen 67 metrů). Bylo vidět, že mu jeho hody ten vítr úplně sežere.

Co vám radil trenér Železný?
Já to chtěl mít tak rychle z krku, že jsem za ním ani nešel. Jen jsem si to chtěl odbýt a jít rychle pryč. Myslel jsem si, že ani nebudu potřebovat žádnou radu. Což asi ode mě bylo dost hloupé a nedospělé. Před finále si sedneme a budu se od něj snažit načerpat vědomosti.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze