Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chvalný: Úspěchem byl už postup na šampionát

8 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - I když české házenkářky na MS v Chorvatsku díru do světa neudělaly a po základní skupině zamířily domů, jejich účinkování nebude hodnoceno jako tragické. "Už to, že jsme se na šampionát dostali, byl úspěch," míní předseda Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.

"Podmínky u nás se totiž v žádném případě nemohou rovnat podmínkám v zemích, se kterými jsme se tu potkávali." dodává.

Faktem je, že týmy současné světové špičky buď tvoří samé profesionálky, nebo alespoň hráčky procházejí státem dotovanou centrální přípravou. "O tom si u nás můžeme nechat zdát. Troufnu si tvrdit, že patříme ke světové špičce, ovšem mezi poloamatéry...," tvrdí Chvalný.

Přesto. Na loňském ME v Dánsku téměř shodný tým vydřel skvělé osmé místo, o rok později zůstal postup mezi dvanáctku nejlepších na MS jen zbožným přáním.

"Za tu dobu se v mnoha směrech změnily podmínky. Hráčky jsou v jiné formě, některé v horší, jiné třeba v lepší. Podobně jsou na tom například i dánské mistryně Evropy, které se tu v základní skupině trápily."

Hodně důležitý je vždy vstup do turnaje. Zatímco na ME české házenkářky přehrály nebezpečné Slovinsko, letos dostaly po povinné výhře nad slaboučkou Uruguayí pořádnou sprchu od Koreje. "Byla to lekce z pohyblivosti, chytrosti a šikovnosti," ví dobře šéf české házené. Totéž pak následovalo v zápase s Rakouskem. "Jak říkám, ta družstva jsou někde jinde než my."

Český tým tak trochu doplatil na nový model šampionátu. Dříve ze základních skupin postupovaly čtyři týmy, dnes už jen tři. "Tenhle model se víc blíží tomu evropskému. Ze skupin jde dál jen dvanáct týmů a tam už je konkurence obrovská. Kromě Korejek jde výhradně o evropská družstva. Dostat se do téhle společnosti je na hranicích našich možností."

Uspět na mistrovství světa bude navíc rok od roku těžší, celky z Asie, Afriky, ale třeba i Brazilky, sice stále se silnými celky prohrávají, ovšem výkonnostní rozdíly se rychle zmenšují.

"Čím více kontaktů se špičkou budou mít, tím rychleji se budou zlepšovat. Zatím se jim nepodařilo úplně vyvarovat technicko-taktických chyb. Až se jim to povede, bude to velmi silná konkurence," všiml si Chvalný.

Recepty jak pozvednout českou ženskou házenou existují, chybějí však podmínky a prostředky. Kupříkladu kouč Krejčíř v průběhu šampionátu vyslovil myšlenku, že české hráčky pro svůj růst musejí nezbytně absolvovat co nejvíce zápasů s maximální koncentraci po celých šedesát minut.

Nejlepší ženské kluby podle něho musí hrát evropské poháry. Letos se v nich ale neobjevil ani jediný...

"Je to problém peněz. Většina klubů má menší či větší potíže se samotným běžným chodem, natož aby hrály poháry. My jako svaz je k tomu nutit nemůžeme, ale bohužel jim nemůžeme ani finančně pomáhat. Naší prvotní snahou je zajistit co nejkvalitnější přípravu pro reprezentační celky na všech úrovních," vysvětluje Jaroslav Chvalný.Najdete na iDNES.czmobilní verze