Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Froome o trase Tour: Měla by mi sedět. Díky posilám mám i silnější tým

Britský cyklista Christopher Froome při představování trasy pro příští Tour de France. | foto: AP

21 2015
Chris Froome seděl v první řadě Kongresového paláce v Paříži, hleděl na právě odtajněnou trasu 103. ročníku Tour de France a usmíval se. Ano, tohle se mi vážně líbí.

Loni, kdy měl pocit, že organizátoři až příliš seškrtali časovkářské kilometry, po prezentaci Tour 2015 pohrozil, že možná dá přednost kombinaci Giro–Vuelta.

Zato letos? Žádné takové myšlenky neměl. Naopak.

Stavitelé tratě ze společnosti ASO jej několikrát mile překvapili.

Detaily trasy Tour 2016

najdete zde

Individuální časovky budou tentokrát dvě. Kostky, jichž se tolik obává, v itineráři nejsou. A těch hor! Už v páté etapě v Centrálním masivu. Pak v Pyrenejích, v Juře, v Alpách – a mezitím coby lákadlo největší i vrchol nejslavnější: Mont Ventoux ve 12. etapě. Osamělá hora v Provence, která v roce 1967 zabila Toma Simpsona. Mytický bílý obr, s jehož nasazením do závodu organizátoři šetří, a proto tu etapa Tour vyvrcholí teprve podesáté.

Předloni při poslední návštěvě tady Froome odrovnal veškeré soky a navýšil svůj náskok z 2:58 na 4:14 minuty.

V červenci 2016 se sem peloton Tour vydrápe 14. července, v den dobytí Bastily. „V letech 2013 i 2015 jsem v tento den vždy vyhrál etapu. To je dobré znamení,“ říká Froome, šampion těchto ročníků.

Hned následujícího dne po výšlapu na Ventoux navíc prověří cyklisty první z časovek, technická, ve zvlněném terénu. A ta druhá bude později v Alpách horská.

Co víc by si Brit mohl přát? Jistě, čeká ho i výzva jménem Andorra, patrně nejtěžší z pyrenejských etap. Letos při Vueltě prožil v této malé zemi nejbolavější den roku, lemovaný pádem a odstoupením se zlomenou zánártní kostí. Ale tuto vzpomínku odmítá brát v potaz.

„Příští Tour komplexně prověří schopnosti jezdců,“ říká. „Abyste ji vyhráli, musíte být výborný časovkář, vrchař a sjezdař a potřebujete i kvalitní tým, který vás ochrání.“ Sjezdy mohou sehrát významnou roli, z devíti horských etap totiž jen čtyři vrcholí na kopci, zato ty další končí náročnými sjezdy do cíle.

„Trať mi sedí a máme ve Sky i zajímavé posily, které ještě navýší sílu mého týmu,“ připomíná Froome příchod Španělů Landy a Intxaustiho a Poláka Kwiatkowského.

Stejně jako on i řada dalších favoritů považuje Tour 2016 za mimořádně obtížnou. „Hornatá, krásná, atraktivní. Proto se na ni ode dneška těším,“ říká Alberto Contador, který v příštím roce zvažuje ukončení kariéry. Jeho šéf Steven de Jongh upozorňuje: „Kritická pro vývoj závodu bude první časovka, kdy nohy budou cítit vyčerpání z předchozího dne na Ventoux.“

Zatímco v Pyrenejích překonají cyklisté i Tourmalet, Peyresourd a 2 407 metrů vysokou Envaliru, v Alpách vynechá Tour místní ikonické vrcholy a nabídne jiné, dosud jen málo proslavené. Například stoupání do Saint-Gervais-Mont Blanc, kde při závodu Dauphiné loni Froome ujel van Garderenovi i Contadorovi. O své místo na slunci míní usilovat i 1 960 metrů vysoký Guelaz. A při třech etapách se bude trať vinout po úpatí mohutného masivu Mont Blanku.

„To budou tři fantastické dny v úchvatných kulisách,“ ujišťuje ředitel závodu Christian Prudhomme.

Druhého července 2016 peloton vyrazí na trasu Tour z opatství Mont St. Michel. O 23 dní později poznáme v Paříži šampiona.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze