Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chodci Schwazerovi návrat po dopingu vyšel, Drahotová se neprosadila

Alex Schwazer na mistrovství světa družstev v chůzi v Římě. | foto: Reuters

8 2016
Hned při svém prvním startu po téměř čtyřletém trestu za doping italský chodec Alex Schwazer zazářil. Olympijský vítěz zvítězil na mistrovství světa družstev v Římě na trati 50 km ve třetím nejlepším čase kariéry 3:39:00 hodiny. O nejlepší český výsledek se postarala Anežka Drahotová, která po vleklých zdravotních problémech obsadila v sobotním závodu na 20 km dvacáté místo.

Schwazer, olympijský šampion v chodeckém maratonu z Pekingu 2008, kterému vypršel distanc na konci dubna, vyhrál suverénně o 3:36 minuty před majitelem kompletní sady olympijských medailí Jaredem Tallentem z Austrálie. Třetí skončil Ukrajinec Igor Glavan. Soutěž týmů ovládli Italové před Ukrajinou.

„Nevím, jestli tohle ukončí celou tu aféru, a upřímně řečeno, je mi to jedno. Všechno, co můžu dělat, je dobře závodit a každý si může říkat, co chce. Soustředím se na to, co chci udělat pro sebe, všechno ostatní je relativní,“ prohlásil Schwazer. „Tohle byl asi nejlepší závod, jaký jsem doma šel, hodně důležitý. Nikdy na něj nezapomenu.“

Jedenatřicetiletý Schwazer pykal za pozitivní dopingový nález na krevní doping EPO, který měl před olympijskými hrami v Londýně. K dopingu se přiznal.

Na jeho aféru doplatila i Schwazerova nyní již bývalá přítelkyně Carolina Kostnerová. Pětinásobná mistryně Evropy v krasobruslení dostala distanc na 21 měsíců za to, že o atletově dopingu věděla a pomáhala mu vyhýbat se kontrolám. Trest jí vypršel na začátku tohoto roku.

Sobotnímu programu dominovali čínští chodci, kteří slavili individuální vítězství ve všech čtyřech disciplínách a třikrát byli nejlepší i v družstvech.

Mistrovství světa družstev v chůzi v Římě

Muži
10 km:
1. Čang Ťün (Čína) 40:23, ...36. Hlaváč (ČR) 44:52. Družstva: 1. Mexiko.

20 km: 1. Wang Čen (Čína) 1:19:22, ...Gdula (ČR) diskvalifikován. Družstva: 1. Čína.

50 km: 1. Schwazer (It.) 3:39:00, ...Motl a Schrom (oba ČR) diskvalifikováni. Družstva: 1. Itálie.

Ženy
10 km:
1. Ma Čen-sia (Čína) 45:25, ...42. Maternová (ČR) 52:08. Družstva: 1. Čína.

20 km: 1. Liou Chung (Čína) 1:25:59, ...20. A. Drahotová (ČR) 1:31:15. Družstva: 1. Čína.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze