Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Kreuzigerově pasu jsou velké změny v krátkém rozmezí, vidí Chlumský

Roman Kreuziger ještě v dresu Astany. | foto: Reuters

2 2014
Nechce předpovídat, jak dopadne vleklá kauza Romana Kreuzigera. Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský pouze připouští, že křivky v biologickém pasu českého cyklisty obsahují poměrně velké výkyvy. Nehodlá však ani spekulovat, čím mohly být způsobeny.

Kreuziger v uplynulých dnech zveřejnil celou řadu dokumentů, které s jeho případem podezření z dopingu souvisejí. Ve snaze očistit své jméno nechal nahlédnout i do svého biologického pasu, aby potvrdil svá slova o tom, že hodnoty hemoglobinu a retikulocytů (vývojové stadium červených krvinek) nikdy nepřekročily vytyčené hranice. Tudíž, že nařčení ze strany Mezinárodní cyklistické federace UCI jsou lichá.

Kreuzigerova kauza

Český silniční profesionál Roman Kreuziger ze stáje Tinkoff-Saxo čelí podezření kvůli hodnotám v biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy závodil za stáj Astana. V těch letech Astana žádný dopingový prohřešek svých jezdců řešit nemusela. V letošní sezoně se naopak Astana, za kterou jezdil i vítěz Tour Nibali, potýkala opakovaně s dopingovými prohřešky svých jezdců a jezdců kontinentální „farmy“ Astany.

Chlumský ale nepřímo naznačil, že obavy ze strany UCI jsou do jisté míry pochopitelné. „Jsou tam určité velké změny v rozmezí několika dnů a týdnů,“ upozornil Chlumský.

„To je to, co se nepozdává expertům na straně UCI, a zároveň to, co experti, které si naopak najal pan Kreuziger, zase obhajují. O to jde, to je to, co se bude řešit při arbitráži v Lausanne,“ poukázal Chlumský na řízení u Sportovního arbitrážního soudu (CAS), kam celý případ znovu dospěl. Na konečný verdikt si však musí všichni zúčastnění ještě nějaký čas počkat.

Kreuzigerem zveřejněná data už Chlumský viděl dříve. „Ne vše, je toho velká spousta a nelze to obsáhnout při mém pracovním vytížení, ale ta zásadní data ano,“ řekl Chlumský. Antidopingový výbor se zúčastnil jednání Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, ovšem nikoliv s rozhodujícím hlasem.

Zda jde u Kreuzigera o zcela standardní křivku, která se zdá UCI i bez výkyvu mimo stanovené hranice podezřelá, nechtěl spekulovat. „Mohou být různé vlivy, které na tom mají nějaký podíl. Lidský organismus - jako každý jiný - podléhá různým vlivům. Teď jde jen o to, zda ty výkyvy jsou legální a farmakologicky vysvětlitelné, nebo zda k nim došlo po ilegálním zásahu,“ konstatoval Chlumský.

Biologický pas Romana Kreuzigera
Biologický pas Romana Kreuzigera

Biologický pas Romana Kreuzigera

Kreuziger na svou obranu rovněž připustil, že přes deset let trpí nemocí štítné žlázy a pobírá substitutivní hormonální terapii, přičemž dávky jsou postupně zvyšovány a mají určitý vliv na krvetvorbu. O všem ale UCI po celou dobu dobře ví. „Potíže se štítnou žlázou a léčba tu křivku nějakým způsobem určitě ovlivňují, ale do jaké míry k tomu dochází a docházelo ve zmiňovaných letech, to je věc těch odborníků a daleko mimo náš obzor,“ připustil Chlumský.

Jaký bude konečný ortel CAS, u níž UCI odvolání kvůli biologickému pasu dosud nikdy neprohrála - ale pokaždé kvůli překročeným hodnotám - nedokáže Chlumský odhadnout.

„Narazí na sebe dva expertní názory na té nejvyšší odborné úrovni. Těžko to předpovídat, jde o velmi komplexní a složitou věc. Jde o to, zda lze, nebo nelze normální cyklistikou a tréninkem dojít k takovýmto výkyvům. Přejme si jen, aby bylo rozhodnuto co nejdříve, ale přitom správně a spravedlivě,“ uzavřel Chlumský.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze