Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ching: U nás na Havaji nemáme havaj

26 2006
Ostrava - Jmenuje se Tony, ale spoluhráči mu neřeknou jinak než Tondo. Smečař Tony Ching z americké Havaje patří k nejúdernějším volejbalistům extraligy. Je jedním z tahounů Ostravy za vysněným titulem. I jeho zásluhou má klub už nyní, po dlouhých 38 letech, jisté stříbrné medaile. Myslí však na zlato.

Ostrava vede ve finále nad Kladnem 2:1 na zápasy. „Je to poprvé, co hraju volejbal profesionálně,“ svěřuje se 24letý Ching. „Předtím jsem hrál jen na univerzitě. Ostrava je pro mě výborné místo pro start kariéry.“

Měří sice „pouze“ 188 centimetrů, ale má ohromnou dynamiku. Díky výskoku se dostane i přes nejvyšší bloky. A pak, jeho předností je razance úderu. Míč po jeho smeči letí rychlostí až 140 kilometrů v hodině. „Hodně jsem se ale zlepšil tady v Ostravě,“ tvrdí.

Doma na Havaji byl zvyklý na oceán, na pláže, na divokou přírodu. Najednou se objevil v ocelovém, byť už hodně zeleném městě. „Zpočátku to pro mě bylo těžké, ale už je to v pohodě, ostatně brzy pojedu domů,“ podotýká.

Překvapilo ho vůbec něco? „Předpokládal jsem, že v Ostravě bude víc lidí mluvit anglicky. Navíc jsem předtím navštívil Prahu, kde je angličtina běžná. Vím však, že ta je velkým turistickým centrem.“

A jak je na tom on s češtinou? „Kromě nadávek moc mluvit neumím,“ říká. „Začínám rozumět stále víc, ale mluvit vaším jazykem je opravdu složité.“ To ostatně potvrzuje i druhý Američan v ostravském týmu Ryan Burrow, který je tu už druhým rokem.

Aco Chinga v Ostravě nejvíc zaujalo? „Stodolní, to je fakt dobré místo,“ připomněl vyhlášenou ostravskou ulici se spoustou barů a restaurací. „Je fajn, že je kam zajít do společnosti a relaxovat.“

Do Stodolní vyráží se spoluhráči, ale také se svou přítelkyní, kterou si v Ostravě našel. S ní tráví většinu volného času. „Jinak si pouštím filmy, hraju videohry, odpočívám. Mám rád i basket, ale tady dlouho sněžilo, takže jsem ho venku hrát nemohl,“ povzdechne si.

Ching je z Havaje. Ví vůbec, že když se v Česku řekne havaj, tak to znamená pohodu a bezstarostné lenošení? „Tak to u nás havaj nemáme, i tam člověk musí pracovat, aby se uživil,“ směje se.

Ostravský volejbalista Tony Ching.

Ostravský volejbalista Tony Ching vybírá podání, sleduje ho Ryan Burrow.

Ostravský volejbalista Tony Ching.

Ostravský volejbalista Tony Ching se snaží vybrat míč při semifinálovém utkání v Českých Budějovicích.

Ostravští hráči Ching (vlevo) a Kubala se snaží zastavit útok kladenského univerzála Rybníčka.

Kladenský univerzál Rybníček útočí přes ostravský blok.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze