Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chci si zahrát ve Švédsku, říká český gólman v All Star týmu florbalového MS

Brankář Tomáš Kafka s pohárem pro bronzový tým mistrovství světa 2010 | foto: ČFbU

14 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nechytal zápas o bronz, a přece byl nejvýraznější postavou florbalové reprezentace na mistrovství světa. Brankář Tomáš Kafka byl na světovém šampionátu vybrán do All Star týmu a zvažuje odchod do švédské ligy.

"Snad jsem si tu udělal slušnou reklamu," vyprávěl po vítězném zápase
o bronz. Dvaatřicetiletý Kafka si už před turnajem vyprosil v práci půlroční volno a během několika nejbližších dní by chtěl odejít do švédské ligy, nejprestižnější florbalové soutěže světa.

Kdy dojde k vašemu přestupu?
To nezáleží na mně, rozhodnout se musí ty kluby, které jsem oslovil.
Ptal jsem v Pixbo, Helsingborgu a Falunu, ale není vůbec jisté, že to vyjde. Já mohu nabídnout jen krátkodobou spolupráci, protože
neplacené volno dostanu na půl roku, víc by v práci neskousli (Kafka
dělá vyšetřovatele daňových podvodů). Takže teď se ty kluby
musí vyjádřit, jestli chtějí jít do rizika, protože mají své gólmany.

V čem to riziko je?
Schválně jsem si vybral kluby, které nemají nejsilnější gólmany. A taky kluby, které chtějí do play-off a tam něco uhrát. Potřebuju tým, který bude mít pocit, že mu můžu dát nějakou přidanou hodnotu. A teď jsem ty kluby dostal do Sophiiny volby, jestli mají rozhodit svým brankářům psychiku a sebevědomí tím, že by si mě tam dotáhli. Nebo jestli jim půjde
o krátkodobý cíl zkusit něco vyhrát a vezmou mě.

Láká vás Švédsko hodně?
Pro mě je to poslední příležitost odejít, ale jak jsem řekl, šlo by jen o půl roku. Vědělo se o mně, že jsem byl kvůli práci či přítelkyni blokovaný v Čechách, teď se ale věci změnily, a tak jsem musel vyslat signál, že bych mohl jít ven, proto jsem sám kluby oslovil. Myslím, že jsem si tady na šampionátu udělal dobrou reklamu. Samozřejmě mě mrzí, že jsem nechytal zápas o bronz, ale trenéři se rozhodli jinak a měli šťastnou ruku, protože Rytych čapal dobře.

Přitom jste prý na šampionát nemusel jet. Když trenér Trnavský
vyřadil z nominace útočníka Cepka, údajně jste zvažoval, že na protest v týmu skončíte. Je to pravda?
Po vyřazení Radima mi hlavou procházelo ledacos, ale nikdy jsem nikomu neřekl, že bych nejel. V ten moment to byla velká rána, přemýšlel
jsem nad tím. Kdybych nejel, tak bych sice vyslal signál, že se mi to nelíbí a že pro to nevidím důvod, ale podkopnul bych trenérovi nohy. A nedokázal bych tím nic, vždyť co by se změnilo? Nic!

Chyběl týmu Cepek?
Určitě! Hlavně ty jeho zkušenosti, protože tři zápasy jsme se zmítali v chaosu a takový hráč, jako je on, by do toho vnesl klid. A mít pět hráčů, jako je Cepek, pak bychom v určitých momentech neplašili.

Může tenhle bronzový tým ještě  růst?
Když bude víc kluků hrát elitní soutěže ve Finsku a Švédsku, tak se
můžeme ještě zlepšit. Ale potřebujeme vypěstovat hráče světového  formátu, které zatím nemáme.

A v české lize jim ty těžké zápasy budou chybět, takže třeba takový
Milan Tomašík, který je velký talent, by se měl v tuto chvíli posunout
dál a to Švédsko zkusit. Navíc tím, že jsme získali bronz, ještě nejsme
jasná trojka na světě, máme to se Švýcary na vážkách. Dnes měli méně času na regeneraci po semifinále se Švédskem. V tom zápase mohli vyhrát, takže pak se člověk hůř motivuje, čehož jsme my využili.

Co tedy musí florbal zlepšit?
Lépe mladé hráče vychovávat. Máme úžasnou základnu, kterou nám ostatní sporty mohou jen závidět, ale s tou základnou neumíme pracovat. Nevychováváme tolik talentů, kolik bychom měli, jen málo juniorů se chytne v extralize. Peníze by měly jít do trenérů, aby ligoví hráči předávali zkušenosti mladým.

Nakonec jedna otázka na odlehčení: hodně fandů se ptá, proč nosíte na dresu číslo 69?
Dřív jsem nosil jedničku, pak jsem kolem roku 2000 dostal nový dres
a to jsem měl takové trošku divočejší období, tak jsem si tam dal 69. A už mi to zůstalo. Někdy se jdu podívat na žáčky a občas vidím malé  brankáře s tímhle číslem, tak by mě zajímalo, co na to říkají rodiče.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze