Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chci být nejlepší, a to mě brzdí, říká skokan na lyžích Koudelka

Krasobruslař Tomáš Verner (vlevo) a skokan na lyžích Roman Koudelka se dobře baví na tiskové konferenci | foto: Ota BartovskýMF DNES

12 2010
Hrál tenis tak nešťastně, že si natrhl stehenní sval. Skokan na lyžích Roman Koudelka má teď nucený klid. "Přijdu o soustředění na Ještědu. Tři neděle musím odpočívat a dávat na zraněnou nohu pozor," říká dvacetiletý závodník z Lomnice nad Popelkou.

Až se dá zdravotně dohromady, bude pracovat na tom, aby se vrátil do širší světové špičky. Vloni totiž zažil ve Světovém poháru svou vůbec nejhorší sezonu. Celkově 63. místo, to je na nadějného mladíka velká bída. Vloni byl šestnáctý a rok předtím sedmnáctý.

Jediný záblesk bývalé formy měl na olympiádě ve Vancouveru, kde v závodě na středním můstku obsadil dvanáctou příčku. "Vzhledem k průběhu sezony můžu být s olympijským vystoupením velice spokojený," uznává Koudelka.

Jaké vysvětlení má pro své nezdary? "Asi jsem se moc upjal na olympijské hry a od začátku se snažil pracovat na 120 procent, a to bylo špatně. Teď si dávám volnou hlavu, do ničeho se moc neženu."

V příští sezoně z něj spadne tlak české jedničky. V té minulé vylétl uzdravený Antonín Hájek, standard si drží Jakub Janda. "Pro mě byl vždycky Kuba jednička. A dokud skáče, tak se na tom nic nezmění," říká Koudelka. "Nějaké velké tlaky jsem na sebe necítil, ale jsem typ člověka, který chce být nejlepší, a to mě občas trochu brzdí ve výkonech." Teď může závidět svým kolegům, kteří můžou trénovat na Ještědu.

I když ve velkém horku to není žádná legrace. Jednu veselou historku z přípravy však má. "Když Tonda Hájek najížděl ještědský můstek, dopadl na buben a my jsme si z něj dělali srandu, že skočil o 200 metrů míň než v Planici. Opravdu udělal asi jen 36 metrů. Ale to bylo tím, že jel první a nevěděli jsme, kam máme dát nájezd."

Roman Koudelka chce udělat všechno pro to, aby se zase vrátil mezi elitu. "Trochu jsem změnil přípravu. Snažím se do tréninku víc zapojovat techniku, nesoustředím se tolik na odrazy a fyzičku," vysvětluje.

Vrátí se v zimě "starý dobrý" Koudelka?Najdete na iDNES.czmobilní verze