Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete stovku snů? Za milion dolarů

2 2006
Praha - Powell versus Gatlin, magický souboj dvou světových rekordmanů v běhu na 100 metrů. V atletickém světě dnes není žádanějšího zboží. Chcete uspořádat stovku snů? Prosím, pak složte nejméně půl milionu dolarů. Nebo raději milion. „Taková je představa manažerů obou běžců,“ říká Alfonz Juck, rovněž atletický manažer.

„Chtějí využít současné hysterie a vymačkat zní maximum,“ pokračuje Juck

Osud duelu Powell – Gatlin tudíž drží v rukou jejich agenti Paul Doyle a Renaldo Nehemiah. Jen pokud oni kývnou na finanční nabídku, souboj se uskuteční.

Za normálních okolností stačí 500 tisíc dolarů na dotaci celého mítinku Světové atletické tour. V případě dvou sprinterských megahvězd by však tyto peníze nemusely pokrýt jedinou disciplínu.

Existují patrně pouze tři movité mítinky, které by mohly milion dolarů pro sprinterská esa nabídnout: Atény, Londýn, Curych.
Nejdřív jsou na programu 3. července Atény. Mítink tam vlastní Minos Kyriakou, majitel největší řecké televize a kandidát na šéfa Mezinárodní atletické federace IAAF. „Je jakýmsi řeckým Abramovičem. Jen proto, aby se ukázal, možná řekne: Já to dám, běžte proti sobě,“ přemítá Juck.

V Eugene nastoupili minulou neděli oba sprinteři na stovce v oddělených bězích. Gatlin ji v porovnání časů zvládl o pět setin rychleji, ale Powell vyhlásil: „Dnes nevyhrál ani jeden z nás.“

Juck tvrdí: „Za přímý souboj nemusí každému z nich nabídnout stejně. Jednání s manažery proběhnou separátně.“ Dražší bude Gatlin, který je olympijským vítězem, mistrem světa a spolumajitelem světového rekordu. Za běžný start na mítinku požaduje zhruba 70 tisíc dolarů, zatímco Powell 50–60 tisíc.

Platba za duel tělo vedle těla by se pohybovala ve zcela jiné dimenzi. „Možná nakonec ani nedojde ke klasické stovce, ale k nějaké exhibici,“ zvažuje Juck. Památný je závod na speciální 150metrové dráze v torontském Sky Domu z roku 1997, v němž se utkal král stovky Bailey proti králi dvoustovky Johnsonovi. Bailey zvítězil, když jeho soupeř pro svalové zranění nedokončil.

Tehdy byl v banku ještě větší obnos: milion dolarů za vítězství a500 tisíc pro každého za start! Promotéři dokonce plánovali odvetu narovné, 150metrové dráze, kterou by položili na parkovišti mezi hotely v Las Vegas. Nikdy k ní však nedošlo. Prezident IAAF Primo Nebiolo se ostře postavil proti a podobné experimenty označil za cirkus.

Letos, v sezoně bez světového šampionátu, by se však jakýkoli duel Powell – Gatlin stal klenotem atletického roku. „Vždyť taková konstelace se už nikdy nemusí naskytnout,“ upozorňuje Juck. „Oba jsou světovými rekordmany a oba jsou schopni světový rekord dál vylepšit.“

Autor:


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze