Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trojkový basketbal se vrací do ulic a k soubojům každý s každým

Jan Stehlík v modrém dresu NH Ostrava. | foto: Martin Adamec, MAFRA

21 2014
Celou zimu se těšili na konec května. Pravověrným streetballistům se opět roztáčí kola nejvyšší české soutěže v basketbalu 3x3. Letos s novým názvem a také s pár změnami. Chance 3x3 Tour 2014 bude bez speciální kategorie pro hráče a hráčky Mattoni NBL a Ženské basketbalové ligy.

V loňském roce byla vypsána soutěž pro profesionální hráče a hráčky klasického basketbalu, ve které mohli na kurtech 3x3 reprezentovat svůj tým. Letos tento experiment k vidění nebude. Basketbalisté a basketbalistky, jež hra pod bezednými koši živí, se budou hlásit do otevřené kategorie nad 18 let. Ostatně někteří už se takto do soutěže zapojili vloni. Příkladem za všechny je ostravský basketbalista Jan Stehlík.

"Týmy z Mattonky vloni soutěž 3x3 snad ani nedohrály. Navíc jsme se s kluky z NH Ostrava nedohodli. A nebyli jsme jediní. Účast v té otevřené kategorii se mi zdá lepší," popsal Stehlík, jehož pravidelná účast na turnajích v trojkovém basketbalu donesla přes reprezentaci až k titulu pro nejlepšího basketbalistu 3x3 za rok 2013.

Také letos plánuje Jan Stehlík účast na Tour. A cíle má, stejně jako před rokem, jen ty nejvyšší. "Chtěl bych hrát s Filipem Zbránkem a Martinem Gniadkem tak doufám, že se tak domluvíme a že uspějeme. Třeba bychom mohli obhájit loňské prvenství," spřádá plány.

Všichni hráči, kteří se zapojí do letošní soutěže, budou sbírat body do světového žebříčku. Čím víc turnajů, tím víc možností: "Chtěl bych být na tolika turnajích, kolik bude reálné. Bude záležet jak bude kalendář provázaný s dalšími turnaji."

Zrušení kategorie pro hráče Mattoni NBL Jan Stehlík vítá: "Myslím, že by to mohlo zlákat více hráčů z Mattoni NBL do otevřené kategorie. V lize je plno kluků, kteří jsou fanoušky basketbalu 3x3. Teoreticky by se tak zvedla úroveň soutěže a přihlásilo by se víc týmů."

Jestli má pravdu, se dozvíme už na prvním turnaji, který se koná v sobotu 24. května v Ústí nad Labem. Turnaje české tour pak následují v rychlém sledu každou sobotu. Postupně v Českých Budějovicích, Brně, Zlíně a celý seriál vyvrcholí 21. a 22. června v Praze na náměstí Republiky.

Hráči zvažující účast v Chance 3x3 Tour nemusejí mít z basketbalistů z Mattoni NBL strach. Podle slov Jana Stehlíka vyžaduje trojkový basketbal trochu něco jiného a ani hráči z nižších soutěží nemusejí být bez šancí: "Záleží na tom, jak jsou sehraní. Například kluci z Usurpators hrají nižší soutěže, přitom ve 3x3 jsou naprosto perfektní. Vědí, co a kdy mají dělat. Na úrovni zápasů s nimi je to hodně znát. Nejsou to ale jenom oni. Na vysoké úrovni jsou i další týmy, které se rovnají s mattonkovými hráči."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze