Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští pětibojaři ovládli armádní MS. Loučící se Capalini má zlato z družstev

Stříbrný moderní pětibojař Ondřej Polívka (vpravo) gratuluje Davidu Svobodovi k titulu armádního mistra světa | foto: Ivana Roháčková

3 2010
Moderní pětibojař David Svoboda se stal armádním mistrem světa. V Praze a Poděbradech tak navázal na předchozí triumfy Michala Sedleckého (2005) a Libora Capaliniho (1999 a 2004). Právě sedmatřicetiletý Capalini se tímto závodem loučil s úspěšnou kariérou. V individuálním pořadí skončil sedmý, spolu se Svobodou a Dvořákem pak získal zlato ze soutěže družstev.

Češi si armádní šampionát podmanili. Stříbro totiž získal Ondřej Polívka, Michal Michalík pak doběhl pátý.

Pětadvacetiletý Svoboda si do závodu přenesl výbornou formu, která ho provází celou sezonu a díky níž před dvěma týdny získal bronz ve finále Světového poháru družstev. A znovu jen potvrdil, že patří do nejužší světové špičky.

Do závěrečné kombi disciplíny (běh spojený se střelbou) vybíhal se ztrátou sedmi sekund na vedoucího Michalíka, ale už po druhé položce suverénně vedl. Díky všem patnácti přesným zásahům si do cíle přinesl půlminutový náskok na Polívku, těsně za ním doběhl Korejec Kim.

"Jestli jsem spokojený? No vzhledem k tomu, že jsem byl první tak jo," smál se vítězný Svoboda, který vyhrál úvodní šerm a v plavání útočil na osobní maximum. "Trošku rychleji jsem to rozjel, takže tu čvrtou padesátku jsem si trošku porochnil," vtipkoval.

Rozladil ho pouze parkúr. "Myslím, že ten kůň se dal jet za míň než sto bodů," komentoval nepovedenou jízdu. Během jízdy mu do kurzu vběhl pes, který Svobodu trošku polekal. "Toho psa dokonce znám. Lekl jsem se, víc než kůň. Ale na to bych se nevymlouval," dodal.

Moderní pětibojař David Svoboda a pes, který ho vylekal při parkúru

Moderní pětibojař David Svoboda a pes, který ho vylekal při parkúru

Svoboda si tak splnil předsevzetí, s jakým do závodu šel. "Když se mě na tiskovce ptali na ambice, řekl jsem, že chci potvrdit svou pozici ze světového žebříčku. V něm jsem druhý, ale první Marosi tu nebyl. Takže jsem vlastně řekl, že chci vyhrát," smál se.

Spokojený se sedmým místem byl i Libor Capalini. Sedmatřicetiletá česká pětibojařská legenda se právě tímto závodem loučila s kariérou. "Ten závod se mi líbil, užíval jsem si ho," řekl dvojnásobný armádní mistr světa.

Moderní pětibojař Libor Capalini (vlevo) ve svém posledním závodu profesionální kariéry

"Všechno se mi povedlo. A to mě jen utvrdilo v tom, že je čas skončit. Protože jsem neudělal žádnou chybu a stejně jsem nedosáhl na medaili.

Při závěrečné kombi disciplíně byl penalizován deseti sekundami za špatné proběhnutí koridorem na střelnici, to mu náladu ale nezkazilo. "Deset sekund je jedna rána navíc. To nic není Mohl jsem být možná o dvě místa lepší, případně bojovat ve finiši," dodal.

Nakonec se e přeci jen loučí medailí. Spolu s Martinem Dvořákem a Svobodou vybojoval titul světového šampiona v družstvech. "Takže končím na vrcholu. Tak jak jsem si představoval.

výsledky

Armádní mistrovství světa v moderním pětiboji v Praze:

Muži: 1. Svoboda 5900 b., 2. Polívka (oba ČR) 5764, 3. Kim Te-sam (Korea) 5760, ...5. Michalík 5720, 7. Capalini 5672, 14. Sedlecký 5568, 15. Dvořák (všichni ČR) 5560.

Družstva: 1. Česko (Capalini, Svoboda, Dvořák) 17.132, 2. Korea 17.044, 3. Itálie 16.716.Najdete na iDNES.czmobilní verze