Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští junioři myslí na medaili

23 2003
Praha - Před rokem to měli čeští jezdci terénních motocyklových soutěží enduro na start nejprestižnějšího podniku sezony, Šestidenní soutěže, jen pár kilometrů. Klání se totiž uskutečnilo v okolí Jablonce na severu Čech. Letos je čeká dlouhá cesta. 78. ročník slavné soutěže se jede v zemi zaslíbené spíše fotbalu - v Brazílii. Česká výprava odlétá v pondělí. Soutěž startuje o týden později ve středisku Fortaleze, cíl je následující sobotu. Jezdce čekají tropické klimatické podmínky a převážně písčitá trať.

S neskromnými cíli v podobě zisku medaile míří za oceán čeští junioři. Chystaný návrat mezi elitu ohlásili i jejich seniorští kolegové. Před rokem Češi v domácím prostředí v okolí Jablonce nad Nisou obsadili až třináctou pozici, což byl nejhorší výsledek v historii. Tentokrát však myslí na umístění kolem šestého místa.

Kvůli splnění těchto cílů se manažer reprezentace Drahomír Gottvald dokonce rozhodl přesunout Milana Baroše po třech letech ze seniorského týmu zpět k juniorům.

"Letos máme poslední šanci udělat mezi juniory velký výsledek. Všichni čtyři patří ve své věkové kategorii k nejlepším a mohli by skončit celkově do třetího místa," vysvětlil netradiční krok Gottvald.

Baroš se společně s Michalem Rudolfem, Vítem Kuklíkem a Martinem Stodůlkou pokusí napodobit rok 1999, kdy skončili Češi v Portugalsku třetí. "A když budou mít štěstí, může to být ještě lepší," podotkl Gottvald.
 
Stejně překvapivé jako nasazení Baroše mezi juniory je podle mnohých odborníků i nominování zkušeného Bohumila Posledního do Trophy týmu. Dvaačtyřicetiletý matador se do hlavní kategorie vrací po dvou letech. Loni pomohl týmu KBS Unhošť k vítězství v klubové soutěži.

"V předešlých letech jsem byl považovaný za černou ovci, ale nyní se vyměnilo vedení týmu a je zde nový manažer. Ten podle mého bere jezdce podle výkonnosti a odsouvá stranou osobní názory. Snaží se postavit co nejlepší týmy," vysvětluje si svůj návrat Poslední, který se chystá na jedenadvacátý start na Šestidenní.

V hlavním týmu se představí ještě bratři Zdeněk a Martin Gottvaldové, Martin Macek, Roman Michalík a Karel Scheder. Hlavní hvězdou výpravy by měl být úřadující vicemistr světa Michalík.

"Předpokládáme ale, že tahounem mužstva bude i Poslední," řekl manažer Gottvald, jenž si pochvaloval partu, kterou reprezentanti vytvořili. "To je jedna z nejdůležitějších věcí. Enduro je individuální sport, ale při Šestidenní je vše jiné a přesvědčit jezdce, že mají myslet jinak, je často problém. V dřívějších dobách, když jsem sám jezdil, se nám to ale dařilo a mám pocit, že stejné je to i nyní."

V Brazílii čekají podmínky, které nebudou Čechům příliš vyhovovat. Vedle vysokých teplot a vlhkosti se jedná zejména o písčitou trať. "Pro nás to není nejlepší, neboť na něco podobného nejsme zvyklí," přiznal Gottvald. Náročnější bude i příprava motocyklů. Častěji se budou muset měnit olejové filtry, extrémně zatěžované budou brzdové destičky a již v Čechách prošly speciální kontrolou i pneumatiky.

Nominace - Trophy tým: Zdeněk Gottvald, Martin Gottvald (oba Husqvarna, oba třída 125 2T), Martin Macek (Yamaha), Roman Michalík (VOR), Karel Scheder (Husaberg, všichni 450 4T), Bohumil Poslední (KTM, 500 4T), náhradník: Radek Toman (Husaberg).
 
Juniorský tým: Michal Rudolf, Vít Kuklík (oba KTM, oba 250 4T), Milan Baroš (KTM), Martin Stodůlka (Husaberg, oba 450 4T), náhradník: Robert Šíp (KTM).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze