Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští judisté letí do Japonska

9 2003
Praha - Od čtvrtka do neděle se v Japonsku uskuteční světový šampionát judistů. Na mistrovství odcestovala česká čtyřčlenná výprava ve složení Libor Hrubý (do 90 kg), Tomáš Kobza (do 100 kg a předběžně i bez rozdílu hmotnosti), Danuše Zdeňková (do 63 kg) a Andrea Pažoutová (do 70 kg).

Vedle titulů půjde současně i o účastnická místa na olympijských hrách v příštím roce.

Kvalifikační kritéria byla oproti světovému šampionátu v roce 1999 v Birminghamu, kde judisté usilovali o start na OH 2000 v Sydney, ještě výrazně ztížena; přímou účast v Aténách si zajistí v každé kategorii pouze nejlepších pět mužů a žen.
 
"V tak tvrdé konkurenci, jaká se v Ósace sejde, by bylo umístění mezi prvními pěti obrovským úspěchem," tuší šéftrenér Michal Vachun. Větší naděje dává ženám.

"Zdeňková si vybojovala na Evropě jako jediná start na mistrovství světa, Pažoutová zase předvedla velmi solidní výkon na nedávném mistrovství Německa. A Hrubý s Kobzou jsou navíc na mistrovství světa poprvé," připomněl, jak složitá je obvykle role debutantů.
 
V historii českého juda dokázala postoupit na olympijské hry z mistrovství světa pouze Michaela Vernerová, bronzová z Birminghamu.

Majitelka jediného cenného kovu z MS mezi českými judisty však již ukončila aktivní kariéru. Snazší cesta do Atén vede přes téměř dvouletou olympijskou kvalifikaci mezinárodních turnajů, na jejímž konci si start na OH zajistí nejlepších pět žen a devět mužů aktuálního redukovaného žebříčku.

Olympiády se zúčastní i čerství mistři Evropy z roku 2004 z Bělehradu. Kvůli aklimatizaci odletěla část výpravy z Prahy už minulý týden v pátek, Kobza s Hrubým se do Japonska přesunuli přímo z korejského Tegu, kde startovali na Světové univerziádě. O

ba trénují na univerzitě poblíž Tokia, spolu s nimi se připravuje i největší současná hvězda tamního juda, olympijský vítěz a mistr světa Koseki Inoue (do 100 kg).

Trio Mužík, Pokorný a Šoukalová mělo smůlu. Všichni si paradoxně v přípravě postupně způsobili luxaci loketního kloubu a zranění si vyžádají až tři měsíce léčení.

"Mužík se zranil na tréninku v Hradci Králové čtyři dny před odletem. To je hrozná škoda," podotkl Vachun na adresu nejlepšího tuzemského judisty uplynulého roku, bronzového medailisty z loňského juniorského mistrovství světa v korejském Čedžu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze