Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští judisté by chtěli na mistrovství Evropy ukončit medailový půst

Lukáš Krpálek patří k největším českým medailovým nadějím. | foto: Petr Šedivý, iDNES.cz

21 2010
Už na šest let, kdy přivezla z evropského šampionátu v Bukurešti bronz Andrea Pažoutová-Pokorná, se protáhlo čekání českých judistů na zisk medaile z vrcholné akce. Reprezentanti mohou dlouhý půst ukončit právě na ME ve Vídni, které začne ve čtvrtek a skončí v neděli.

Organizátoři zažehnali hrozbu zrušení akce kvůli přetrvávajícím problémům v letecké dopravě a šestice českých reprezentantů se může pustit do bojů.

Hlavní naděje se upínají k devatenáctiletému dvojnásobnému juniorskému mistru světa Lukáši Krpálkovi ve váze do 100 kilogramů. Ten půjde na tatami v sobotu, kdy jsou na programu těžké váhy. Tyto souboje si nenechá ujít ani ruský premiér Vladimir Putin, největší prominent mezi návštěvníky šampionátu a sám velký milovník juda, kvůli kterému zavládnou v hale ta nejpřísnější bezpečnostní opatření.

"Na posledním soustředění v Londýně jsem se v muzeu Madame Tussauds nechal vyfotit s voskovým Putinem. Bylo by krásné, kdybych teď měl fotku, jak stojím vedle toho živého s medailí," přál si Krpálek.

Hovořil v nadsázce, přesto do rakouské metropole odjíždí se solidními vyhlídkami. Judista USK Praha si už vydobyl respekt i mezi seniory, v prosinci se blýskl třetím místem v Tokiu na prestižním klání Grand Prix, v únoru se dostal až do finále při Světovém poháru v Düsseldorfu, kde se sešla téměř celá světová špička. A na dalším SP v Praze skončil třetí, stejně jako Jaromír Musil ve váze do 81 kg, který do Vídně míří na svoji první velkou seniorskou akci.

Judo - exhibice, Lukáš Krpálek (v modrém) - Naidan Tuvšinbajar

Krpálek jede na druhý vrcholný seniorský podnik, loni kvůli zranění kotníku smolně přišel o ME v Gruzii, v létě pak na mistrovství světa v Rotterdamu vypadl hned v prvním kole. Nyní by rád konečně prorazil.

"Už jsem nějaké výsledky mezi seniory udělal, ale jedu tam bez jakéhokoliv tlaku. V judu nikdy nevíte, i ten nejlepší může vyletět za pár sekund. Ambice mám určitě, můžu udělat dobrý výsledek, ale slíbit se nedá nic. Každopádně medaile by byla skvělá," řekl Krpálek, který si pochvaloval, že se mu po soustředěních v Nymburku, maďarské Tatě a posledním kempu v Londýně vrací forma.

"Technicky vypadá velmi dobře," řekl reprezentační trenér Petr Lacina. "Na posledním soustředění v Londýně jsem se trochu trápil, nemohl jsem nikoho hodit, ale poslední týden se už cítím o moc lépe," prohlásil Krpálek před odpoledním závěrečným tréninkem.

Jako první z českých reprezentantů se ve čtvrtek v lehkých vahách představí Lucie Chytrá (do 52 kg), kterou loni v listopadu povzbudilo třetí místo na ME do 23 let. Nastoupí i Pavel Petřikov (do 60 kg), účastník pekingské olympiády. Ten si bude přát, aby se po delší době, kdy se výsledkově trápil, blýskl lepším výkonem.

"Hodně ho zasáhla nedávná změna pravidel, protože už nemůže používat tři čtvrtiny svých bývalých osvědčených technik, s nimiž měl úspěch. Teď pracuje na tom, aby se dostal do toho, co je potřeba pro úspěch v současném trendu," vysvětlil Lacina.

Judo: Jaromír Ježek (v modrém) vítězí nad Jindřichem Vodňanským

V pátek nastoupí Jaromír Ježek, vítěz dvou turnajů SP a pátý muž z předloňského ME v Lisabonu, který se po nepříliš úspěšném experimentu ve váze do 81 kilogramů ve Vídni znovu objeví v třiasedmdesátce. "Tam má zřejmě větší šanci dělat mnohem lepší výsledky," řekl Lacina.

Vedle Ježka v pátek v jednaosmdesátce zkusí překvapit i Musil. V sobotu Češi budou fandit Krpálkovi a také jeho bratru Michalovi, kterého čeká velká premiéra v nižší váze do 90 kilogramů. Mezi ženami měla ve váze do 78 kilogramů nastoupit i Alena Eiglová, ale tu před měsícem zastavila operace kolena.

Evropský šampionát ve Vídni, do kterého se nahlásilo 305 závodníků, je pro judisty posledním testem před začátkem olympijské kvalifikace. Od 7. května, kdy je na programu závod Grand Prix v Tunisu, začnou závodníci sbírat body potřebné pro start na OH v Londýně, které se uskuteční za dva roky.

Program ME judistů

Čtvrtek 22. dubna:
Muži: do 60 kg (Petřikov), do 66 kg
Ženy: do 48 kg, do 52 kg (Chytrá), do 57 kg


Pátek 23. dubna:
Muži: do 73 kg (Ježek), do 81 kg (Musil)
Ženy: do 63 kg, do 70 kg


Sobota 24. dubna:
Muži: do 90 kg (M. Krpálek), do 100 kg (L. Krpálek), nad 100 kg
Ženy: do 78 kg, nad 78 kg


Neděle:
Muži a ženy: soutěže družstev

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze