Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští horolezci překonali krutý mráz

27 2004
Praha - Další úspěch na svém tažení za zdoláním sedmi nejvyšších hor všech kontinentů oslavil horolezec Miroslav Caban. "Technická náročnost u této hory nespočívá v kolmém lezení. Přesto bude k výstupu třeba velká dávka adrenalinu, když tam foukne, může teplota klesnout k minus 50 až 60 stupňům Celsia," uvedl tehdy Caban.

S Viktorem Pustaiem a Jaroslavem Fukalem vystoupili na Štědrý den na Mount Vinson, který je s 4897 metry nejvyšším vrcholem Antarktidy. Cesta na vrchol a zpět z tábora ve výšce 3200 metrů trvala české trojici 23 hodin. Na vrcholu Mount Vinson byla prý teplota minus 45 stupňů Celsia.
 
Caban už před odletem říkal, že pokus bude náročný hlavně kvůli krutým klimatickým podmínkám, neboť teplota v těchto místech nikdy nevystoupá nad minus 20 stupňů Celsia.
 
Na Mount Vinson vystoupil Caban pouze dva týdny poté, co zdolal v Tanzánii Kilimandžáro. Jeho cílem je nyní pokořit nejvyšší horu Jižní Ameriky Acocanguu a po krátké přestávce vylézt na australský Mount Kosciuszko. Do května se chce vydat na Mount Everest, na který vystoupil už v roce 2002.

Autoři: ,


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze