Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští horolezci chtějí po 20 letech první himálajský prvovýstup

V Himalájích bývá krušno. Zima, sníh a vůbec husto

30 2009
Novou cestu na himálajskou osmitisícovku Gašerbrum I bude hledat česká expedice vedená Markem Holečkem a Zdeňkem Hrubým. Oba horolezci se pokusí vylézt poměrně obtížnou osmitisícovku jihozápadní stěnou a alpským stylem, aby prý přerušila dvacetileté české čekání na prvovýstup.

Od roku 1989 neexistuje jediný český byť jen pokus o prvovýstup na takový kopec. Od generace Rakoncaje a dalších je tu dost velká mezera," vysvětlil dnes novinářům své pohnutky Holeček. Jeho tým v rámci expedice Klattermusen New Decision pod 8064 metrů vysokou horu vyrazí 9. července a vrátit se má začátkem září.

Češi se nad hranicí 6000 metrů rozdělí a zatímco jedna šestičlenná expedice poleze klasickou trasou, Hrubý s Holečkem se vydají na vlastní pěst. "Je tam nádherná dlouhá stěna, kterou skoro nikdo neprolezl. Dotkli se jí jen před lety Poláci, my si budeme hledat svou cestu," uvedl horolezec.

"Zdeněk je kovaný matador a osmitisícovek už pár lezl, navíc je o generaci starší než já a umí pozitivně trpět," řekl čtyřiatřicetiletý Holeček.

Češi jedou pohromadě i proto, aby v době ekonomické recese a sponzorské nouze alespoň trochu rozložili náklady. "Kdybych to dělal sám, vyjde to na nějakých 20 tisíc dolarů," řekl Holeček a poplácal stoh papírů, které bylo nutné kvůli výpravě zařídit. "Musím vypadat jako chodící billboard, protože jinak mi nikdo nedá ani korunu," dodal se smíchem.

Na příští rok už si přichystali horolezci další akci. Na plachetnici postavené podle vzoru mořeplavce Fernaa de Magalhaese vyrazí do Patagonie k tamějším dvoutisícovkám a nevylučují, že kvůli ledu se měsíční expedice protáhne na mnohem déle.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze