Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští házenkáři dostali španělskou lekci. Na úvod Eura prohráli 25:37

Španělsko - Česko: zakončuje Juan Antonio Garcia | foto: AP

19 2010
Wiener Neustadt (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Čeští fanoušci hučeli na soupeři a vypískávali jeho hvězdy, jenže ani domácí prostředí nepomohlo. Čeští házenkáři dostali na úvod Eura lekci z špičkového pojetí této hry, se Španělskem prohráli vysoko 25:37.

Vzhledem k výsledku se rýsovalo, jak bude mistrovství vypadat. Další zápas na tým trenéra Martina Liptáka čeká už ve středu, kdy od 18.15 vyzve Francii, největšího favorita turnaje - body se jevily jako malý zázrak a Češi směřovali síly k pátečnímu duelu s druhým outsiderem skupiny z Maďarska.

Jenže vše je jinak. Maďaři seznačně uhráli remízu 29:29 s olympijskými vítězi z Francie a zamotali situaci ve skupině. Češi by teď také proti Francii potřeboval uspět. A pak bezpodmínečně vyhrát v pátek nad rozjetými Maďary, které dohnal bouřící kotel a enormní bojovnost k nečekanému zisku.

"S Maďary to o to víc bude náš velký zápas," říká český tahoun Filip Jícha o pátečním utkání. O postup se dá čekat boj do poslední chvíle.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Ambice týmu však byly výš. "Klíčový je právě souboj se Španěly," vyhlašoval dopředu kouč Lipták. Jenže v deštivém Rakousku přišla španělská korida jako z Hemingwayových románů.

Španělsko - Česko: Julena Aguinagaldeho (13) se pokouší zastavit Václav Vraný

Španělsko - Česko: Julena Aguinagaldeho (13) se pokouší zastavit Václav Vraný

Španělsko - Česko: Victor Tomás (vlevo) po střetu s Tomášem Sklenákem

Španělsko - Česko: Victor Tomás (vlevo) po střetu s Tomášem Sklenákem

Po velmi dobrém úvodu se "český býk" nadechoval a vedl 8:6, pak jej ale soupeř nemilosrdně zapíchnul svým házenkářským uměním. "Škoda, protože prvních dvacet minut bylo od nás dobrých v obraně i v útoku. Pak jsme se dostali pod tlak i kvůli vyloučením a náskok soupeře začal narůstat. Nevydrželi jsme tempo," říkal trenér Lipták.

Další fázi zápasu totiž Češi prohráli hrozivě 2:11! V poločase tak ztráceli sedm branek, bylo hotovo. Důvody? "My jsme lepší tým, oni lepší individuality," hledali čeští hráči cestu na Španěly. Bohužel, soupeř přidal k výtečným technickým dovednostem i precizní taktiku, což soudržné a bojující Čechy převýšilo.

Osobní obranou na kanonýra Filipa Jíchu rozleptali Španělé český útok, ač se jim zranila brankářská jednička Arpad Šterbik, za dobře fungující obranou se rozchytal náhradník José Hombrados.

Španělsko - Česko: uprostřed Iker Romero (18), atakují ho Filip Jícha (vlevo) a Václav Vraný

Španělsko - Česko: uprostřed Iker Romero (18), atakují ho Filip Jícha (vlevo) a Václav Vraný

"Na osobní obranu na Filipa jsme se připravovali, to nás nemůže překvapit," říkal brankář Petr Štochl, který v úvodu španělské střelce hodně trápil. "Jenže přišla naše tradiční nemoc, nezvládli jsme jeden úsek hry a soupeř toho využil."

A navíc: Španělé nedělali takřka žádné chyby. Tým, který vyhlásil po několika nepovedených šampionátech touhu vrátit se k medailím, je na dobré cestě. "Neděkuju hráčům jen za dnešek, ale za práci, kterou předvádějí celý poslední rok," liboval si španělský kouč.

Češi můžou reparát složit proti Francii. "Porveme se ze všech sil," burcuje Jícha, i přes osobní obranu nejlepší český střelec s osmi góly. Jenže s dodatkem: "Klíčový bude souboj s Maďary."

Totéž uznává i kouč Lipták. "Proti Francii nic nevypustíme, ale víme, že to jsou mistři světa a olympijští vítězové. Hlavně teď nesmíme mít hlavy dole, turnaj ještě neskončil."

Na španělské straně se zaskvěl Iker Romero. Ze sedmiček neomylný, ze hry málem taky, nasázel českému výběru málokdy vídaných čtrnáct branek.

Skupina D: Česká republika - Španělsko 25:37 (10:17)

Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 1, Vítek 2, Mičkal 2, Zdráhala, Vraný 5, Kubeš 1, Piskač, Jícha 8/4, Filip 2, Sobol, Mráz 1, Stehlík 1, Hynek, Sklenák 2.

Nejvíce branek Španělska: Romero 14/8, Garcia 5, Tomas 5. Rozhodčí: Din, Dinu (oba Rum.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 8/8. Vyloučení: 7:6. Diváci: 2000.

Výsledky ostatních skupin:

Skupina A (Štýrský Hradec):
Rusko - Ukrajina 37:33 (21:16), Chorvatsko - Norsko 25:23 (11:10).

Skupina B (Linec):
Dánsko - Rakousko 33:29 (17:15), Island - Srbsko 29:29 (15:11).

Skupina C (Innsbruck):
Německo - Polsko 25:27 (8:12), Švédsko - Slovinsko 25:24 (13:7).

Skupina D (Wiener Neustadt):
Francie - Maďarsko 29:29 (16:16).Najdete na iDNES.czmobilní verze