Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Machačovou čeká na MS dráhařů zlatá obhajoba, uspět touží i další Češi

ZASKOČENÁ ŠAMPIONKA. Jako by Jarmila Machačová nemohla uvěřit, že se stala mistryní světa v bodovacím závodě. | foto: Reuters

25 2014
Osmička českých reprezentantů se představí na nadcházejícím mistrovství světa v dráhové cyklistice, které od středy do neděle uspořádá kolumbijské Cali. Na obhajobu zlata z bodovacího závodu z loňského šampionátu v Minsku bude útočit Jarmila Machačová, jež by měla být znovu největší medailovou nadějí výpravy.

Spolu s vytrvalkyní Machačovou zamířili do Kolumbie, kam se MS vrací po 19 letech od zápolení v Bogotě, sprinteři Adam Ptáčník, Pavel Kelemen, Tomáš Bábek, další vytrvalec Ondřej Rybín a stíhači Martin Bláha a Milan Kadlec. Až ve čtvrtek vyrazí do Jižní Ameriky Vojtěch Hačecký.

Na oválu velodromu Alcides Nieto Patiño s kapacitou přes sedm a půl tisíce diváků se osmadvacetiletá Machačová, které v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI pro bodovací závod patří druhá příčka, představí rovněž ve scratchi.

Nominace českých cyklistů

Muži: Adam Ptáčník (keirin, sprint), Pavel Kelemen (sprint), Tomáš Bábek (kilometr s pevným startem), Milan Kadlec (bodovací závod jednotlivců), Ondřej Rybín (omnium), Vojtěch Hačecký, Martin Bláha (oba madison).

Ženy: Jarmila Machačová (scratch, bodovací závod jednotlivkyň).

Ptáčníka s Kelemenem čeká sprint, Ptáčník bude na startu i v keirinu a Bábek v závodě na kilometr s pevným startem. Jeho základním cílem je skončit v první desítce. "To je minimum. Budu rád za místo v top pětce nebo sedmičce. Budu bojovat za naši kilometrářskou čest," řekl Bábek pro brněnský Deník.

S vysokými ambicemi půjdou do závodu v madisonu i ostřílený Bláha s Hačeckým. Rybín se představí v olympijské disciplíně v omniu.

Tradičně silnou výpravou by měli být opět Britové, kteří před rokem v Bělorusku uzmuli celkem pět prvenství z 19 disciplín. Odvezli si i nejvíce medailí, když přidali ještě dvě stříbra a stejný počet bronzů. Celkem mají Britové na kontě od počátku otevřené éry (1993) na kontě už 50 nejcennějších kovů a budou mít další možnost snížit manko na vedoucí Francii. Ta má za stejné období 57 prvních míst.

Z Čechů na Machačovou v Minsku nikdo navázat nedokázal. Rovněž v bodovacím závodě byl však blízko Kadlec, jenž dlouho vévodil pořadí, ale nakonec skončil těsně pod stupni vítězů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze