Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta do Brazílie je ještě daleká, tuší reprezentační házenkářka Poznarová

Pavla Poznarová | foto: Jan Karásek, MAFRA

9 2010
Výkony na postu spojky se zlínská házenkářka Pavla Poznarová stala nejlepší střelkyní československé interligy a získala angažmá ve Francii a Řecku. V reprezentačním týmu ale nyní dostala hodně netradiční úkol.

"Pozi, byla bys ochotná vzít na sebe roli univerzální hráčky, což by obsahovalo posty všech spojek, a kdyby se něco stalo, tak i post pivota?" ptal se jí po telefonu už při tvorbě nominace reprezentační kouč Jan Bašný.

"Národní tým je pro mě vždycky srdcovou záležitostí, reprezentuju moc ráda. Takže to beru," odpověděla okamžitě čtyřiadvacetiletá Poznarová.

A k triumfu na turnaji v Itálii, kterým se Češky dostaly do play-off kvalifikace mistrovství světa, přispěla nakonec téměř výhradně z pivotmanské pozice. "Nějak jsem se s tím poprala. Ani nevím, jestli jsem se tam trenérům líbila. Snad jo, protože jsem tam odehrála celou dobu," usmívá se.

Takže vám ten post vůbec nevadil?
Ne. Na spojce člověk hru tvoří, musí hodně přihrávat a střílet. Pivot, to je černá práce plná bloků, kterou laici vůbec nevidí. Ale roky, kdy mě ze všeho nejvíc zajímalo střílení gólů, už mám za sebou. Teď mi jde hlavně o to, abych pomohla týmu. I třeba z jiné pozice. Na pivotu jsem víceméně nikdy nehrála a beru to jako moc pozitivní zkušenost.

Reprezentační trenér Jan Bašný, který vede mužský tým na Korsice, si vás prý pamatuje na pozici pivotky ještě z vašeho působení ve francouzských Métách.
Je to pravda, ale má se to trošku jinak. V Métách tvořila polovinu týmu francouzská reprezentace, když teda měly holky soustředění nebo třeba byly na olympiádě, zaskočila jsem třeba v přípravném zápase na pivotu. Shodou okolností to trenér Bašný viděl, tak si to zapamatoval. Ale s pivotem jsem měla fakt úplně minimální zkušenosti.

Nebude vás teď na pivotu zkoušet i trenér Dušan Poloz ve Zlíně?
To si nemyslím. Ve Zlíně máme dva tři kvalitní pivoty a naopak na spojkách to máme dobře poskládané.
Není potřeba nic měnit.

Na postup z kvalifikačního turnaje jste si věřily. Jak je ale možné, že jste všechny zápasy vyhrály tak obrovským rozdílem? Vždyť tři soupeře jste zdolaly dohromady o 56 gólů.
Jely jsme tam s jasným cílem – postoupit do play-off. A ti soupeři? Nebyli špatní, ale na nás bylo jasně vidět, že jsme byli všichni jako tým, s perfektní náladou a zdravým sebevědomím. Soupeřky působily individuálnějším dojmem, nebyly disciplinované. Řekla bych, že i hráčskou kvalitou jsme na tom byly líp.

Jak daleko je nyní postup na světový šampionát?
V play-off můžeme dostat týmy, které obsadí na mistrovství Evropy od čtvrtého do dvanáctého místa. Budeme věřit, že nám los 19. prosince bude přát. Máme teď dobrý tým s pozitivním duchem. Postup do Brazílie je zatím hodně daleko, ale už je to dlouho, co se Česko na nějaké mistrovství dostalo. Snad se nám to podaří.

Zlínské reprezentantky očima kouče Poloze


Trenér házenkářek Zlína Dušan Poloz, který je zároveň asistentem reprezentačního kouče, hodnotí čtveřici svých svěřenkyň, které se na turnaji v Itálii podílely na postupu do play-off kvalifikace mistrovství světa. Češky porazily Itálii 38:22, Bulharsko 44:20 a Litvu 37:21.

Pavla Poznarová (12 branek)
"Bylo pro mě velkým překvapením, když trenér Honza Bašný přišel s nápadem, aby nastupovala na pivotu. Vůbec jsem nevěděl, že za Méty na tom postu hrála. Poté, co vypadly Matoušková a Spíchalová, Honzu napadlo, že tam Pavlu pro její obranné schopnosti, univerzálnost a házenkářské cítění využijeme. V útočné fázi se prosazovala hlavně z pravé spojky, kde také určitou chvíli hrála, hlavně proti Bulharsku."

Petra Růčková (6 gólů)
"Další naše spojka, která zase netradičně nastoupila na křídle.
V obraně dokáže Petra nastoupit na více postech, a protože jsme při přechodu dopředu nechtěli střídat všech šest hráček, zůstávala i pro útok. Není sice vyloženě křídlem, ale nepropadla."

Petra Růčková, Zlín (v černém)

Kristýna Salčáková (10 gólů)
"I její úplně špatný výkon by byl vždy slušně hodnocený. A Kristýna si odvedla svůj vysoký standard. Má resty se střelbou, ale obrana a přechod dopředu se jí dařily."

Helena Štěrbová (5 gólů)
"S Petrou Válovou jsou pilíře naší obrany. Začínaly v jejím středu snad ve všech třech zápasech. V přechodu vpřed je taky velmi dobrá. Trošku se trápila se střelbou, ale to je její dlouhodobý problém, na kterém musí zapracovat."Najdete na iDNES.czmobilní verze