Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Českým juniorům vládnou suveréni z USK. Závěr sezony zvládli bez porážky

Osmnáctiletí basketbalisté USK Praha se radují s pohárem pro vítěze extraligy. | foto: USK Praha / Michael Šob

31 2010
Košíková? Ne, to už byl basketbal. Slova chvály od trenéra reprezentační osmnáctky Jana Ulrycha vůči čtveřici účastníků juniorského mistrovství republiky i pořadatelům turnaje z pražské Folimanky nepadala jen slušnosti.

Těmi nejšťastnějšími byli domácí. Basketbalisté z USK Praha jsou v pozici českých suverénů a se spoustou zkušeností ze zahraničí. Ale proti Písku i Sokolu pražskému museli o své postavení tvrdě bojovat. Jen duel s BA Sparta zvládli bez potíží.

"Přiznám se, že to bylo výrazně těžší než jsem čekal. Nedělní zápas s Pískem, dvou neporažených, se ukázal být pravým finále. A ta bývají o emocích," poznamenal trenér USK Petr Jachan po výhře nad Jihočechy 81:67.

Tíhu favorita poznali i hráči. "Přiznám se, že jsem kvůli tomu nemohl spát, furt jsem si to probíral v hlavě. S klukama jsme se o tom bavili a shodli jsme se, že teď už musíme udělat poslední krok. A ten jsme udělali," oddechl si jeden z vítězů Ondřej Balvín.

"Žádné finále jsme letos nevyhráli, to nás doma postavilo do hodně zvláštní situace," upozorňuje pivot Pražanů, s 215 centimetry nejvyšší muž turnaje.

Týmovou soudržnost podpořili mladí "vysokoškoláci" i modro-bílým účesem. I když původně byla v plánu jenom jedna barva. "Dohodli jsme se, že si uděláme modré vlasy. Jenomže první pokus dopadl katastrofálně, po druhém jsme se už dobarvili individuálně," směje se Balvín, když popisuje kadeřnickou anabázi.

Oslavy ale vypuknou i ve stříbrném Písku a na bronzové Spartě. Pro oba kluby se jednalo o historicky první účast mezi elitní čtyřkou. A oba ji vyšperkovaly medailí.

"Už samotná účast je pro nás obrovský úspěch, přesto to nic nemění na tom, že jsme chtěli vyhrát," poznamenává písecký kouč Miroslav Janovský.

Snad jen Sokol pražský, loni druhý, letos "bramborový," zažívá zklamání. Po šestém místě v základní části a překvapivém postupu na úkor Pardubic ale trenér Vladimír Vyoral dopředu avizoval: "My už jsme své letošní cíle dávno překonali."

Loučení úspěšného ročníku

Ročník 1992 při svém loučení s mládežnickou kategorií prokázal svou kvalitu. Vždyť nejlepší z těchto kluků přivezli před dvěma lety z mistrovství Evropy do 16 let stříbrné medaile. Na Folimance se představili čtyři z nich.

Jan Švejda z Písku byl nejlepším střelcem turnaje, Ondřej Balvín z USK triumfoval mezi doskakovači, Tomáš Vyoral se Sokola pražského byl nejlepší mužem svého týmu. Jan Hartman patřil k základním kamenům vítězných USK.

Předvedla se ale plejáda dalších: sparťané Filip Halada a Ondřej Gargula zaujali svou bojovností, Michal Šotnar z USK skvělým přehledem na hřišti, písecký Filip Sahan výškou a potenciálem...

Aby těch lichotek nebylo málo, vyznamenali se i diváci a organizátoři. Diváci, ti pražští i ti písečtí, přišli, přijeli a hlasitě fandili.

A organizace turnaje? "Skvělá. Tomu se nedá nic vytknout," uznal trenér Jihočechů Janovský. "My jsme chvilkami usilovali o první místo v základní části s tím, že bychom turnaj zorganizovali, ale na takovéto úrovni bychom turnaj uspořádat nedokázali," dodal.

"Chtěli jsme mistrovství uspořádat, chtěli jsme ukázat, jak má takový turnaj vypadat. Chtěli jsme, aby to nebyla jen sportovní, ale i společenská událost," říká za domácí Jachan.

výsledky a pořadí

PÁTEK 28. května 2010

USK Praha - Sokol pražský 83:60
Sršni Sokol Písek - BA Sparta Praha 77:65

SOBOTA 29. května 2010

Sokol pražský - Sršni Sokol Písek 59:64
BA Sparta - USK Praha 41:96

NEDĚLE 30. května 2010

BA Sparta - Sokol pražský 71:67
USK Praha - Sršni Sokol Písek 81:67

Konečné pořadí

1. USK Praha
2. Sršni Sokol Písek
3. BA Sparta Praha
4. Sokol pražský

Autor:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze