Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König letí do Ria! O pouhých osm vteřin vyhrál český šampionát v časovce

Leopold König na trati českého mistrovství v časovce | foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

23 2016
Čtyřletá vláda Jana Bárty na českém časovkářském trůnu skončila. Domácím šampionem je Leopold König. Na republikovém mistrovství cyklistů v Hodoníně rozhodlo po 50 kilometrech ve spalujícím žáru o jeho titulu pouhých osm vteřin.

Byla to veliká přetahovaná. V první polovině závodu vládl na mezičasech Leopold König. Na obrátce Jan Bárta srovnal krok. Potom přišly naopak jeho chvíle, vedl o 5 vteřin. Jenže další zpráva zněla: König má pět kilometrů před cílem k dobru 10 vteřin.

Jezdec týmu Sky startoval do závodu předposlední, cyklista německé Bory coby obhájce titulu minutu po něm. König proťal cíl, vedl a musel čekat. Vteřinová ručička utíkala. A pro Bártu utíkala příliš rychle. Osm vteřin mu na někdejšího týmového kolegu ze stáje NetApp chybělo.

Leopold König je tak poprvé českým šampionem.

„Ve Sky mi budou muset ušít nový dres. Ale to do závodu Kolem Polska stihnou,“ pousmál se. Tam by se měl v trikotu národního mistra v časovce poprvé představit.

Vyčerpaný Leopold König po vítězství v časovce na mistrovství republiky.

Vyčerpaný Leopold König po vítězství v časovce na mistrovství republiky.

Třetí místo obsadil se ztrátou 49 vteřin Petr Vakoč z Etixxu, jenž na duo nejlepších od startu ztrácel. Když jej König dojel, na trati se přetahovali a vzájemně si „cukali“, což mohlo prospět i pozdějšímu vítězi.

„Byla to těžká časovka, ve které jsem měl silný začátek i konec, ale trpěl jsem uprostřed,“ komentoval Vakoč. „Stále jsem ještě cítil následky závodu Kolem Švýcarska. Chtěl jsem vyhrát, s pódiem jsem však spokojený.“

Druhý Jan Bárta prohospodařil cenné vteřiny hned v úvodních metrech závodu. Na rampu se přiřítil až na poslední chvíli, pouhých patnáct vteřin před svým časem startu, ještě si narychlo upravoval výstroj a na kolo sedl dvě vteřiny před startem. Až poté, co vyrazil na trať, se docvakával do pedálů.

I proto nejspíš na úvodních kilometrech ztrácel.

„Měl jsem z Honzova tábora zprávy, jak hodně je nervózní,“ podotkl König.

Po závodě pak Bárta usoudil: „Možná mi šly trochu blbě hodinky, bylo to na startu dost naknap. Když jsem vyjížděl, neměl jsem ještě ani zakufrováno. Ale nechal jsem tam možná jen tak dvě vteřiny.“

Větší problémy nastaly až později: „Vzal jsem si návleky na tretry a po deseti kilometrech jsem měl uvařené nohy.“

Pro Königa znamená vítězství i další nesmírně významný bonus: letenku do olympijského Ria, kde se v časovce představí dva čeští muži. Mistr má jistotu. O tom druhém rozhodne reprezentační trenér Tomáš Konečný, musí jím být však někdo z kvarteta pro hromadný závod..

Bárta si coby druhodivizní jezdec mohl podle nastavených kritérií českého svazu jednoznačně vyjet Rio pouze titulem z časovky. Naopak pokud by v neděli vyhrál silniční závod v Kyjově, pomůže mu to pouze do širší nominace.

Momentálně jsou tudíž za Königem vážnými kandidáty na další tři místa v olympijském silničním závodě Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar (oba v časovce nestartovali) a Petr Vakoč.

Na titul dosáhl König v Hodoníně poté, co čtyři měsíce kvůli zánětu v koleni nemohl závodit. Vrátil se až před třinácti dny při etapách Kolem Švýcarska, kde však nachladl, onemocněl a z poslední etapy raději odstoupil.

„Bavili jsme se potom s lékaři ze Sky, že pokud by mi to lezlo na průdušky, do časovky na mistráku ani nenastoupím,“ vyprávěl. „Ještě noc před závodem jsem celou prokašlal.“

Přesto nakonec startoval a vedl si skvěle.

Za cílem se sesul do přichystaného křesílka, dlouho zde v předklonu vyčerpaně seděl, poléval si hlavu vodou, přikládal si na krk led a nic neříkal.

Potom pronesl: „Věděl jsem, že tím horkem to bude extrémně těžká časovka, že dneska budu hodně trpět. Ale ráno jsem si řekl: Nestarej se o výsledek, jeď srdcem, užij si to, buď rád, že zase závodíš. Kluci se na dnešek extrémně dobře připravili, ale byli dost ve stresu. A to byla možná i moje výhoda.“

„Užije si“ teď také Rio.

A ještě předtím nedělní hromadný závod v Kyjově.

I s Petrem Saganem, v duhovém dresu mistra světa.

Mistrovství ČR v časovce v Hodoníně

Muži (50 km): 1. König (Sky) 1:08:01. 2. Bárta (Bora) -8 vt., 3. Vakoč (Etixx) -49, 4. Okrouhlický (Lawi Author) -1:46, 5. Černý (CCC) -4:29, 6. Bucháček (Whirlpool) -4:32, 7. Hirt (CCC) -4:36, 8. Hačecký (Whirlpool) -5:05, 9. Bláha (Dukla Praha) -5:29, 10. Kaňkovský (Whirlpool) -6:25.

Muži do 23 let (50 km): 1. Schlegel (Klein Constantia) 1:11:35, 2. Kukrle (Whirlpool-Author) -1:16, 3. Pietrula (Dukla Praha) -1:23.

Junioři (24 km): 1. Holec (Nutrend Specialized Racing) 30:54, 2. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský) -50, 3. Štoček (SR) -1:04.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze