Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český tým odvolal svoji účast v šampionátu gétéček. Na protest

Adam Lacko, Saleen S7R, K+K Motorsport, GT - Adam Lacko s vozem Saleen S7R českého tým u K+K Motorsport by v Itálii rád vybojoval další body. | foto: Petr Gabriel

17 2009
Po posledním závodě světového šampionátu gétéček v Budapešti prožíval celý český tým K+K Motorsport nadšení. Jenže euforie vydržela jen velmi krátkou chvíli. Diskvalifikace vítězné posádky Wendlinger – Sharp zvedla obrovskou vlnu zcela opačných emocí. "Jsem z toho znechucený," říká šéf týmu. "Někomu se naše vítězství nelíbilo."

Co jsou to restriktory?
Co přesně se stalo? Ve světovém šampionátu gétéček je výkon motoru omezován omezovačem přívodu vzduchu, tzv. restriktory. Jejich správná funkce je předmětem všech kontrol a technických prohlídek. Kontrola se provádí tak, že u vozu s nastartovaným motorem dojde k utěsnění těchto restriktorů, např. pomocí míčků.

Motor, který tak ztratí přísun vzduchu, pak sám zhasne. Pakliže ve stanoveném časovém limitu motor nezhasne, znamená to, že nasává vzduch i někde mimo restriktory, což je v rozporu s pravidly. A přesně to se stalo při technické prohlídce vítězného Saleenu.

Žádnou výhodu jsme nezískali
Aby tým předešel spekulacím o obcházení technických předpisů, předal technickým komisařům i veškerá technická data z obou vozů a vyžádal si ještě druhou zkoušku, která proběhla o několik hodin později.

Ta již byla úspěšná a motor při ní předpisově zhasnul. V té chvíli ale už bylo rozhodnutí o diskvalifikaci vydáno.

"Komisaři FIA po vyhodnocení dat potvrdili, že jsme nezískali žádnou výhodu. Ale pravidla jsou jen pravidla," konstatoval smutně Karl Wendlinger. "V závodě jsme měli dvě kolize a to mohlo být příčinou. Jinak si to neumím vysvětlit, protože stejný test jsme úspěšně absolvovali před kvalifikací i před závodem. Jsem strašně zklamaný."

"Já jsem z toho znechucený," říká majitel týmu Karel Kubů. "Kdyby se tohle stalo jinému týmu, tak se to vezme jako běžná součást závodu. Komisařům jsme předali veškerá data z telemetrie, která jednoznačně dokazují, že jsme tím nezískali žádnou výhodu. Vždyť i na Top Speedu byl tento náš vůz pomalejší nežli druhé auto, pilotované Adamem Lackem."

Lacko, Saleen S7R, K + K Motorsport

Nečekané rozhodnutí po testech v Brně
Ještě minulý týden tým testoval na okruhu v Brně a připravoval se na odjezd do Portugalska. Po skončení testů však padlo nečekané rozhodnutí – dalšího závodu se tým nezúčastní.

"Je to odpověď na dění v šampionátu," vysvětluje rozhodnutí šéf týmu Karel Kubů. "Jednoznačně si stojíme za tím, že jsme žádná pravidla neporušili. Myslíme si, v kontextu posuzování ostatních týmů, že jsme byli poškozeni. Asi je to tím, že jim tam trošku zatápíme a to se asi někomu moc nehodí." dodal Kubů.

Že situace v tomto seriálu není zcela ideální, naznačují i někteří další účastníci. Zatímco některým týmům se komisaři věnují s nečekanou péčí, okolo jiných jen zpovzdálí obcházejí. Něco o tomto stavu naznačuje i stále klesající počet účastníků v jednotlivých závodech.

Do dalšího závodu s vozem Porsche
A co bude dál s českým týmem? Jestli se dva Saleeny v českých barvách ještě letos na startu mistrovských závodů objeví, není vůbec jisté. Pro závod v Paul Ricard tým zvažuje alespoň nasazení vozu Porsche, se kterým slavil úspěch v kategorii GT2 při loňském závodě v Brně.

"Stále ale máme zájem v příštím roce startovat v novém mistrovství světa GT," potvrzuje Kubů, "ale musí to být za rovných podmínek."

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze