Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český svaz kanoistiky slaví devadesát let

28 2003
Praha - Tři stovky hostů včetně členů Mezinárodní kanoistické federace (ITF) se sejdou zítra v Kongresovém sále Masarykovy koleje v Praze u příležitosti oslav založení Českého svazu kanoistiky. "Na nějakou velkou slávu nejsou peníze, ale za deset let, až budeme mít stovku, tak něco většího uspořádáme," řekl předseda ČSK Michal Ježek.

Večer oslavy zakončí country bál, který v areálu Ženských domovů na Smíchově pořádá kanoistický oddíl z Týna nad Vltavou.

"Nutno připomenout, že jsme po USA a Švédsku třetí nejstarší kanoistický svaz na světě," přidal se předseda sekce vodního slalomu Jaroslav Pollert.

Na sobotní akci, jež bude mít asi dvouhodinovou oficiální část, bude také předseda ITF Ulrich Feldhoff a bývalí i současní reprezentanti včetně olympijských vítězů Štěpánky Hilgertové a Lukáše Pollerta.

U zrodu organizované kanoistiky v Čechách stál Josef Rössler-Ořovský, který vyvolal ustavující schůzi. Konala se 29. listopadu 1913 v tehdy známé a populární sportovní kavárně U Karla IV. na Karlově náměstí v Praze.

Zakládajícími členy byl ČYK Praha, ČYK České Budějovice a Veslařský klub Blesk. V Praze se konalo v roce 1933 také první mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice. První závod ve slalomu se v České republice konal v roce 1937.

V nadcházejících letech by mělo na českém území být vedle několika závodů Světového poháru také mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích (2006), týž rok by se mělo konat mistrovství světa ve vodním slalomu na kanálu v Praze-Troji.

Maratónci budou mít v Týně nad Vltavou v roce 2004 mistrovství Evropy a o tři roky později mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze