Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český sportovní aerobik zůstal světovou velmocí

sportovní aerobik: Dominator Fitness Center Hanky Šulcové - Finalistky mistrovství světa ve sportovním aerobiku 2006 v Rotterdamu - družstvo aerobiku Dominator Fitness Center Hanky Šulcové. | foto: Jaromír NovákiDNES.cz

16 2006
Praha - Čtyři zlatí medailisté z mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness družstvech usedli v pondělí před novináře. Dělili se o dojmy z šampionátu, který minulý týden proběhl v Rotterdamu. Češi byli na tomto mistrovství, jehož se zúčastnilo sedmnáct zemí, se čtyřmi zlatými, čtyřmi stříbrnými a jednou bronzovou medailí jednoznačně nejúspěšnější výpravou.

"Všichni jsme moc rádi, že se nám od minulého mistrovství světa podařilo udržet pozici absolutní světové velmoci v tomto sportu," poznamenal reprezentační trenér Jakub Strakoš, někdejší trojnásobný mistr světa ve sportovním aerobiku v kategorii tříčlenných týmů. "Navíc jsme loňskou bilanci ještě vylepšili."

Loni v květnu Česko na světovém šampionátu v Gentu posbíralo čtyři zlata, dvě stříbra a tři bronzy. Nyní čeští reprezentanti dvě z bronzových medailí přetavili na stříbrné!

"Je to zatím můj neúspěšnější rok," řekl zlatý z kategorie mužů Jan Pochobradský. Středoškolák z Prahy letos vyhrál mistrovství republiky i Evropy a nyní k těmto prvenstvím přidal i světové zlato. "Už jsem vlastně porazil úplně všechny, takže napříště se budu muset snažit překonat sám sebe," dodal devatenáctiletý Pochobradský.

Zlatý pár Zuzana Tomášková, Martin Dušek měl v Rotterdamu medaili jistou, protože v této kategorii byly přihlášené jen tři dvojice. Ale protože šli za prvenstvím, vůbec to pro ně nebylo jednoduché.

"Tím spíš, že na pořádnou přípravu jsme měli jen tři týdny," řekl osmadvacetiletý Dušek, veterán české reprezentace a evropský šampion v jednotlivcích z roku 2001. "V srpnu jsem si totiž natrhl lýtkový sval a pět neděl jsem nemohl trénovat."

Tomášková k tomu dodala: "Nervy to byly, protože jsme chtěli zlato. Takže jsme hlavně museli před naše reprezentační kolegy Kristýnu Procházkovou s Pavlem Sirotkem, kteří vyhráli letošní mistrovství Evropy, na které jsme kvůli jinému Martinovu zranění nemohli. A to se nám nakonec povedlo."

Světový titul z Gentu obhájilo také fitness družstvo Dominator Fitness Center trenérky Hanky Šulcové v kategorii aerobic.

"Pro nás to bylo o to těžší, že v našem osmičlenném týmu máme děvčata ze tří měst. Od nás z Prahy, z Kladna a z Chotěboře. Takže scházet se k plnohodnotným tréninkům nebylo vůbec jednoduché," líčila trenérka Šulcová, která má ve svém týmu dceru Báru.

"A pokud budeme chtít zlato obhajovat podruhé, tak už to jistě v tomto složení nebude," dodala Šulcová.

Trenérkou a závodnicí v jedné osobě je Lenka Karasová. Také ona přišla na tiskovku se zlatou medailí, za vítězství ve fitness družstvech v kategorii step. Její tým Aerobic Dancers Kladno prošel celým šampionátem bez zakolísání a po finálovém závodě se při udílení medailí vměstnal na nejvyšší stupínek.

"Daly jsme se dohromady teprve začátkem loňského roku, ale na mistrovství světa i Evropy jsme ještě z nominačních závodů neprošly," říká Karasová.

"Ale když jsme letos v dubnu vyhrály mistrovství republiky, věřily jsme, že máme i na mezinárodní úspěch. To se potvrdilo vítězstvím na červnovém mistrovství Evropy, takže teď v Rotterdamu jsme po medaili toužily taky. A že jsme nakonec završily zlatý hattrick, to je opravdu fantazie."

Reprezentační kouč Strakoš ještě zmínil cenný bronz tříčlenného týmu ve sportovním aerobiku ve složení Hana Babková, Martina Volková, Miroslava Zimová.

"Když vezmeme v úvahu, že finálovou sestavu šly Babková s horečkou, Volková s poraněnou patou a Zimová se zablokovanou páteří, tak klobouk dolů," pochválil trenér statečnou trojici.

"Naopak po delší době jsme zůstali bez medaile v kategorii žen. Ale obě naše nejlepší děvčata Galíková s Barešovou mají slibnou budoucnost před sebou. V téhle chvíli jsem spokojený, že se obě dostaly do šestičlenného finále."

Devatenáctiletá Silvie Galíková skončila pátá a teprve sedmnáctiletá Denisa Barešová šestá.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze