Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český sportovní aerobik obhajuje zlaté pozice

11 2006
Rotterdam - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V dějišti mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness družstvech v nizozemském Rotterdamu už je vedle dalších účastníků šampionátu také česká výprava. Její velká část dorazila v středu dopoledne letecky, někteří reprezentanti, především fitness družstva, přicestovali autobusy a po vlastní ose.

Český aerobik obhajuje pozice z loňského květnového mistrovství světa v Gentu, kde získal čtyři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile!

"Samozřejmě, že i tady v Rotterdamu máme medailové ambice," říká reprezentační trenér Jakub Strakoš, trojnásobný mistr světa v kategorii tříčlenných týmů společně s Holzerem a Valouchem. "A rádi bychom obhájili i pozici nejúspěšnějšího účastníka šampionátu."

Na mistrovství, které od roku 1990 pořádá Mezinárodní federace sportovního aerobiku a fitness (FISAF), se z českých účastníků poprvé představila Olga Šípková v roce 1994 v Las Vegas. Tehdy skončila v ženách devátá, ale o tři roky později už triumfovala v Sydney, kde vybojovala zlatou medaili.

Do současných dnů se český sportovní aerobik a fitnessy mohou pochlubit deseti zlatými, devíti stříbrnými a sedmi bronzovými medailemi.

Cesta do hotelu Maritime, který leží na břehu rozlehlého kanálu Nieuwe Maas, vedla z pražské Ruzyně do Amsterdamu, odtud čtyřicet minut jízdy pohodlným vlakem do Rotterdamu a potom už jen poslední čtvrthodinka autobusem z nádraží do centra k hotelu.

Vedení výpravy se na recepci ohlásilo krátce po jedenácté hodině, ale pokoje byly volné až od 14.00. Bagáž si tedy všichni mohli dát do jedné z hotelových místností, poté někteří volné chvíle trávili buď procházkou po okolí či návštěvou obchodních center, pár jedinců se nechalo zlákat na projížďku lodí po kanále kolem menších i větších přístavů.

Středa je zasvěcena tréninku, ale protože komplex Topsporthale, kde se bude závodit, se otvírá až ve čtvrtek ráno, museli zájemci o přípravu do jednoho z fitness center ve středu Rotterdamu.

Samotný šampionát začíná ve čtvrtek tradičním prejudgingem všech sedmi kategorií, končí finálovými závody v sobotu večer. Sportovní aerobik má na programu kategorie žen, mužů, párů a tříčlenných týmů, fitness družstva soutěží v kategoriích step, aerobik a funk.

O zlato by se měli poprat Jánský s Pochobradským

"Pokud jde o sportovní aerobik, šance na medaile máme v každé kategorii," říká trenér Strakoš. "Naděje na zlatou jsou mezi muži, kde nás reprezentuje vyrovná dvojice trojnásobný mistr světa Petr Jánský a Jan Pochobradský, letošní mistr Evropy. Zlaté šance má i pár Procházková - Sirotek."

Právě v kategorii párů nastává v Rotterdamu kuriózní situace, protože jsou přihlášené pouze tři dvojice. "Takže tady získáme nejhůř stříbro a bronz," poznamenal Strakoš k účasti dvou českých párů.

Po loňském mistrovství světa se rozpadl zlatý tříčlenný tým Krajčová, Šulová, Galíková, přičemž posledně jmenovaná přešla do individuální ženské kategorie.

"Ale tým Babková, Volková, Zimová se o nějakou z medailí popere určitě," míní kouč Strakoš.

Totéž platí i o teprve sedmnáctileté Denise Barešové, která už druhý rok závodí za ženy. Ta se po dvou letech vrací na místo činu, protože na podzim 2004 se právě v Rotterdamu rozloučila s juniorskou kategorií zlatou medailí.

Letos na ME v Kyjevě byla Barešová třetí, nyní je jejím cílem projít do šestičlenného finále. "A tam samozřejmě sestavu zajet co nejlíp," říká závodnice, který byla před více než dvěma lety i nejlepší juniorskou světa. Loni na světovém šampionátu v Gentu ji ze soutěže vyřadila angina.

Ve fitness družstvech obhajuje světové zlato v kategorii aerobik celek Dominator fitness Center Hanky Šulcové, v kategorii step stojí před stejným úkolem tým Fitness Studio Zdeny Vitákové.

Nominace českých reprezentantů

Sportovní aerobik

Ženy: Barešová, Zámostná, Galíková
Muži: Pochobradský, Jánský, Ešner
Páry: Tomášková - Dušek, Procházková - Sirotek
Týmy: Babková - Zimová - Volková, Fričová - Birnbaumová - Fujdiarová, Šejvlová - Novosad - Komarov

Fitness týmy

Aerobik: Dominator Fitness Center Hanky Šulcové, Holiday Fitness Club Č. Budějovice, Juniorská škola aerobiku Domyno Ivy Farářové
Step: Aerobic Dancers Kladno, Fitness Studio Zdeny Vitákové, Fit Studio Gábina Mladá Boleslav
Funk: Funky Bikestore, Jumping Kangaroos

Tým Dominator Fitness Center trenérky Hanky Šulcové obhajuje na mistrovství světa v Rotterdamu loňské světové prvenství.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze