Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český mistr proti světové elitě

7 2000
P r a h a - Po roční přestávce se do prestižní házenkářské Ligy mistrů probojoval český zástupce. Po Kovopetrolu Plzeň změří síly s elitními evropskými celky Baník Karviná. Jeho soupeři budou ve skupině D španělský Portland San Antonio, IL Runar Sandefjord z Norska a Lovčenut Cetinje z Jugoslávie. Šest zápasů základní skupiny se odehraje během listopadu a prosince a Karvinští by rádi uspěli lépe než právě Plzeň, která na premiérovou výhru čekala předloni marně.

Karvinští házenkáři dosáhli letos největších úspěchů v dosavadní historii klubu. Po 28 letech získali mistrovský titul, vyhráli domácí pohár. Nejpronikavějším výsledkem je však postup mezi šestnáct mužstev Ligy mistrů, kam pronikli přes rumunskou Steauu Bukurešť po výhrách 34:29 a 29:18. V Poháru mistrů evropských zemí, předchůdci Ligy mistrů, naposledy bojovali v roce 1972, kdy uspěli se Sportingem Lisabon, ale vyřadil je Partizan Bielovar.

"Máme z výsledků našeho mužstva i dalších mládežnických týmů velkou radost," řekl prezident klubu Pavel Halada, který oblékal prvoligový dres HCB dvanáct let. "Navíc to potěší, když víme, že v prvním mužstvu je 85 procent odchovanců. S příchodem trenéra Ivana Hargaše jsme začali produkovat rychlou a pohlednou házenou. Padá hodně branek, to se divákům líbí," libuje si Halada.

Skupinu D považuje Halada za jednu z nejtěžších. "Zřejmě bude favoritem San Antonio. Je to loňský vítěz PVP a má ve svém středu Francouze Richardsona, Rusa Kiseljova, Rumuna Buligana a Bělorusa Jakimoviče. Rovněž týmy Cetinje a Sandefjordu jsou silné. My chceme uhrát co nejvíc bodů a skončit lépe než Plzeň před dvěma roky. Věříme, že už bude moci hrát střelec Polakovič, jenž začal s lehkým tréninkem," vypočítal Halada.

Je si vědom toho, že oproti fotbalu start v Lize mistrů do klubové pokladny tučné prémie nepřinese.

"Nedostaneme vůbec nic, naopak nás to bude stát dva a půl miliónu korun. Kromě pobytu tří mužstev soupeřů musíme rovněž hradit na každé utkání rozhodčí a delegáta. Od sezóny 2001/2 však slíbila EHF podle výsledku i finanční odměny," zaprorokoval lepší časy Halada.

Rozlosování skupiny D Ligy mistrů:
12. listopadu: 10:30, Karviná - San Antonio,
18. listopadu: 19:00, Sandefjord - Karviná,
26. listopadu: 10:30, Karviná - Cetinje,
 3. prosince:  10:00, Karviná - Sandefjord,
 9. prosince:  19:30, San Antonio - Karviná,
16. prosince:  19:30, Cetinje - Karviná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze