Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český jezdec GP2 Král měl ve Valencii těžkou havárii, leží v nemocnici

Josef Král na okruhu v Abú Zabí | foto: www.josefkral.cz

27 2010
Pro českého jezdce Josefa Krále skončil druhý závod formulového seriálu GP2 ve Valencii vážnou nehodou. Po srážce s jiným vozem narazil do bariéry, v níž zůstal jeho monopost zaklíněn. Trať opustil v sanitce. Ve Španělsku již absolvoval sérii vyšetření, podle kterých neutrpěl žádnou zlomeninu. Je však značně potlučený a zůstává na jednotce intenzivní péče.

"Všechna vyšetření se zdají být v pořádku," řekl  manažer týmu Petr Najman po návratu z nemocnice, ve které Král již absolvoval vyšetření na CT i sérii rentgenových vyšetření. "Vypadá to, že už pominul i prvotní šok," uvedl Najman.

Podle současných informací by měl jezdec jednotku intenzivní péče opustit v pondělí. "Uvidí se, jestli Josefa jen přesunou nebo propustí," řekl manažer. Nejdříve se zdálo, že má Král poraněnou ruku, ale podle všeho se krev na jeho ruce objevila při napojování na 'kapačky'.

Dvacetiletý pilot havaroval už ve druhém kole závodu, který začal jinou nehodou hned po startu. Král na konci rovinky najel do vozu Venezuelana Rodolfa Gonzáleze, který náhle zpomalil. Monopost českého závodníka se vznesl do vzduchu a po pádu na zem nekontrolovatelně pokračoval do ochranné hráze z pneumatik.

"Podle dat, která mají technici k dispozici, došlo k nehodě v rychlosti kolem 280 kilometrů za hodinu a při nárazu do zdi byla ještě kolem dvoustovky," uvedl Najman. Král byl bezprostředně po nehodě krátce v bezvědomí a nemohl se hýbat, ale po chvilce již komunikoval s lékaři.

Na místo nehody ihned přiběhli traťoví komisaři a začali Krále z vozu vyprošťovat. Po chvíli dorazila i záchranka. Nehoda přerušila závod na sedm kol, během nichž kroužil před zbylými monoposty zpomalovací vůz.

Příčinu nehody budou technici teprve analyzovat, ale podle prvotních zpráv se zdá, že Král nemohl střetu zabránit. "González začal brzdit brzy a
hlavně prudce, takže Josef s tím nemohl nic dělat. Na Gonzálezovi je prý v depu vidět, že si uvědomuje, že udělal něco, co neměl," dodal Najman.

Král havaroval už v sobotním závodu, v němž se zapletl do jedné z mnoha hromadných nehod v úvodním kole. Jeho karambol vyřadil ze hry další tři soupeře, za což dostal penalizaci v podobě posunu o deset míst dozadu na startu druhého závodu. Vzhledem k tomu, že měl Král startovat z 22. místa, si příliš nepohoršil.

Závodu vládl Králův týmový kolega


O vzrušení se postarala jako včera hned první zatáčka. Poleman Herck a i Ericsson vystartovali s kouřícími pneumatikami výborně, přičemž Švéd z týmu Supernova dosprintoval do důležité první zatáčky rychleji a na lepší stopě. Obrýlený Rumun poté ještě během prvního kola ztratil i druhé místo, předjel ho Van der Garde.

Za nimi se ovšem odéhrálo známé "Grande Casino". Jezdci jako Valerio, Cecotto a Vietoris si GP2 asi spletli s nějakou masopustovou atrakcí a vesele bourali do soupeřů před nimi. Výsledkem bylo kolem osmi pochroumaných vozů a pro obezřetně startujícího Josefa Krále relativně velký skok kupředu.

Čech, který po včerejší penalizaci startoval jen jako poslední, během třetího kola viděl i dobrou příležitost, posunout se před Venezulánce Gonzalese a na konci poslední rovinky před zatáčkovitým úsekem, vedoucím na cílovou rovinku, se přisál do závětří před ním jedoucí Arden-Dallary. Rodolfo Gonzales ovšem brzdil o okamžik dříve...

Vyprošťování jezdce a úklid trati trvaly tak dlouho, že se závodilo již jen 18 minut. Úřadující mistr japonské F3, Marcus Ericsson si bez chybičky dojel pro první vítězství v GP2 a druhý Van der Garde rychle pochopil, že by mohl Švéda ohrozit jen násilným manévrem, který si za daných okolností raději odpustil.

Výsledek dnešního sprintu tedy opět hrál do karet favoritovi Maldonádovi: třetí dojel Michael Herck a mohl se tedy na svého zámožného tatíka ve třetí sezoně GP2 porvé usmívat z pódia, zatímco Maldonado budoval celkové vedení čtvrtou pozicí.

Za dva týdny v Silverstonu by mohla stáj Super Nova na křídlech Ericssonova úspěchu konečně najít svou vytouženou konkurenceschopnost, a uzdravený Josef Král konečně vybojovat nějaké body.

Výsledky

1. Marcus Ericsson (Šv.) Super Nova
2. Giedo Van Der Garde (Niz.) Barwa-Addax
3. Michael Herck (Rum.) DPR
4. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax
5. Charles Pic (Fr.) Arden
6. Davide Valsecchi, (It.) iSport 
...Král (ČR) Super Nova - nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Maldonado (Ven./Rapax) 42 b., 2. Clos (Šp./Racing Engineering) 27, 3. Van der Garde 27.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze