Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český golf není o velkých penězích, říká nejlepší profesionál Lébl

Ondřej Lébl, vítěz Czech PGA Tour 2010. | foto: Martin Kabát

10 2010
Na svém webu Ondřej Lébl barvitě popisuje, jak se spoluhráčem Petrem Skopovým vyrazil na turnaj do Dijonu, kam na poslední chvíli získali pozvání. Deset hodin jízdy autem, dlouhé, složité a únavné hledání noclehu, zácpy, stávka, takřka žádný trénink. Vše na vlastní pěst. I tak může vypadat program nejlepšího českého profesionálního golfisty.

Pětadvacetiletý hráč se v sobotu stal vítězem letošního ročníku Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Finále na brněnském hřišti Kaskáda vyústilo ve velké drama, Lébl musel do play-off s Lukášem Tintěrou a bylo jasné, že kdo vyhraje poslední turnaj, bude i králem domácí profisérie.

Měl jsem kliku," usmál se o několik desítek minut později vítěz faktu, že jeho balon na rozhodující jamce přeskočil při přihrávce na green vodní překážku, zatímco Tintěrovi naopak sjel z trávy do vody.

Prémie pro vítěze byla 170 tisíc korun, druhý v pořadí získal 110 tisíc. Uvědomoval jste si ten rozdíl?

Já vnímám spíš důležitost turnaje než ty částky. Kdybych měl deset tisíc v kapse a mohl je prohrát, asi bych na ně myslel spíš.

Ondřej Lébl, vítěz Czech PGA Tour 2010.

Turnaj Kaskáda Grand Finále měl dotaci milion korun. Ondřej Lébl třímá šek pro vítěze.

V letošní sezoně jste vyhrál dva turnaje, jednou byl druhý a jednou třetí. Získal jste na finančních prémiích skoro 400 tisíc korun. To znamená, že český profesionální golfista se jen hraním zatím neuživí.

Ano, já golf učím a mám sponzory, ale není to o velkých penězích.

Na kolik peněz přijde rok českého profesionála?

Podle toho, jaké hraje turnaje. Když jezdí do zahraničí a na kvalifikace, v zimě trénuje na Floridě, tak je to přes milion korun. Já hraju většinou jen české turnaje, v Americe jsem nebyl a ani se tam nechystám. Takže u mě je to třetina, možná ani to ne. Mám peníze tak na pokrytí nákladů.

Ondřej Lébl, vítěz Czech PGA Tour 2010.

Být vítězem české profisérie má přece jen další výhody, například roční bezpletné užívání "jaguára".

Teď jste vítězem domácí série, takže vlastně nejlepším českým profesionálním hráčem. Pomůže vám to při hledání sponzorů?

Určitě je to lepší než kdybych přišel a řekl, že jsem pátý, nebo desátý. I když v českých podmínkách ani takové vítězství nezaručí, že sponzor do toho půjde. Povědomí širší veřejnosti o profesionálním golfu není velké. Moji sponzoři jsou spíš známí, kteří to dají z vlastní kapsy a nečekají, že někde bude vidět logo jejich firmy.

Může mít potom hráč ve vašem postavení nějaké ambice na kariéru?

Peníze, které jsem letos vydělal, už jsou nějak proinvestované, takže přijde duben a já budu zase na začátku. Jako letos.

order of merit czech pga tour 2010 - konečné pořadí

1. Ondřej Lébl 390 915, 2. Lukáš Tintěra 275 819, 3. Viktor Skalle 243 833, 4. Marek Nový 241 500, 5. John Horsky (Kan.) 196 748, 6. Petr Skopový 190 650, 7. Petr Nič 164 050, 8. Jakub Stanislav 163 686, 9. Lukáš Lizánek 162 663, 10. Stanislav Matuš 112 833.

(v korunách)Najdete na iDNES.czmobilní verze