Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český biatlonový tým je silnější. A touží to ukázat i svým fanouškům

Stříbrné české biatlonistky se radují v cíli závodu štafet v Anterselvě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

3 2015
Při premiéře Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě v lednu 2012 čeští reprezentanti ani jednou nedosáhli na umístění v TOP 10. Po třech letech se do Vysočina Areny vrací s mnohem odvážnějšími plány.

Vzpomenete si, jakých nejlepších výsledků dosáhli čeští biatlonisté na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě v roce 2012?

Veronika Vítková třinácté místo (sprint), Jaroslav Soukup čtrnácté (vytrvalostní závod) a Michal Šlesingr sedmnácté (sprint). A Gabriela Soukalová byla dokonce až sedmatřicátá (stíhací závod)!

Pokud by takové výkony podávali domácí reprezentanti ve Vysočina Areně při Světovém poháru o nadcházejícím víkendu, z největší pravděpodobností by se mluvilo o velkém zklamání.

Čeští fanoušci jsou totiž po výsledcích z posledních dvou sezon namlsaní. Není divu, vždyť na olympijských hrách v Soči to českým biatlonistům hned pětkrát „cinklo“: stříbro získala smíšená štafeta ve složení Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, individuální medaile přidali Moravec (druhý ve stíhacím závodě, třetí v závodě s hromadným startem), Soukalová (druhá v závodě s hromadným startem) a Soukup (třetí ve sprintu).

Češi při SP v Novém Městě

(11. - 15. ledna 2012)

Vytrvalostní závod

Ženy
53. Barbora Tomešová
68. Veronika Vítková
75. Lea Johanidesová
83. Gabriela Soukalová

Muži
14. Jaroslav Soukup
20. Ondřej Moravec
53. Zdeněk Vítek
61. Tomáš Holubec
75. Michal Šlesingr

Sprint

Ženy
13. Veronika Vítková
43. Gabriela Soukalová
72. Lea Johanidesová
77. Barbora Tomešová

Muži
17. Michal Šlesingr
23. Ondřej Moravec
29. Jaroslav Soukup
60. Zdeněk Vítek
80. Tomáš Holubec

Stíhací závod

Ženy
21. Veronika Vítková
37. Gabriela Soukalová

Muži
22. Ondřej Moravec
31. Jaroslav Soukup
32. Michal Šlesingr
51. Zdeněk Vítek

A skvělých výsledků dosahují čeští biatlonisté i v posledních dvou ročnících Světového poháru - v šesti dosavadních podnicích letošní sezony se skupina závodníků kolem reprezentačního šéftrenéra Ondřeje Rybáře hned dvanáctkrát (4-4-4) dostala na stupně vítězů.

„Výsledky, hlavně u žen, jsou nečekané. Zvlášť, když si vezmete, že v roce 2010 nebo 2011 se přemýšlelo o tom, že se ženská reprezentace rozpustí,“ vzpomíná předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. „V roce 2015 se dvě závodnice pravidelně umisťují v první desítce a na pódiu,“ připomíná páté místo Veroniky Vítkové a desáté Gabriely Soukalové v průběžném hodnocení Světového poháru.

„A ženská štafeta byla ze čtyř závodů čtyřikrát na bedně,“ pochvaluje si výkony čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková, která se dvěma vítězstvími, jedním druhým a jedním třetím místem nemá konkurenci. „Navíc nejstarší z holek je 26 let, takže mohou jet klidně ještě na dvě olympiády,“ dodává.

Ale i muži se mají čím pochlubit. Na medailové příčky sice dosáhli jen Ondřej Moravec (druhý ve sprintu) a dvakrát Michal Šlesingr (třetí v individuálním a v hromadném závodě), v celkovém hodnocení se však drží mezi elitními biatlonisty. Moravec je po šesti podnicích z deseti šestý, Šlesingr třináctý. „Výsledky kluků jsou paradoxně trošičku ve stínu, i když jsou také mimořádné,“ libuje si Hamza.

Díky skvělým výkonům rapidně stoupá i sledovanost biatlonu v České republice. „Z malého provinčního sportu se stal takový zimní fenomén,“ uvědomuje si Hamza. „Asi všichni vnímáme, že biatlon na nás vyskakuje odevšud.“

Nyní své výkony mají čeští závodníci proměnit ve skvělé výsledky v domácím prostředí. „Bylo by to určitě super. Celý rok se snažíme trénovat, aby to dopadlo. Zatím se nám daří a doufám, že to prodáme i v Novém Městě,“ přeje si Vítková. „Diváci nám mohou hodně pomoct, popohnat nás,“ vzkazuje fanouškům.

Zatímco v roce 2012 přišlo během pěti dnů Světového poháru v Novém Městě na Moravě dohromady 45 tisíc diváků, o tři roky později jich může být jen za tři dny až dvojnásobek! „Zájem je obrovský, budeme mít vyprodáno,“ mohl už předem hlásit Hamza. „Jen to dokazuje, jakou reklamu tomu ti sportovci udělali.“

Všichni čeští závodníci se do Vysočina Areny těší. „Závodit doma, a ještě před takovým publikem, je to nejlepší, co může být,“ říká Moravec. „Celý tým si obrovsky váží diváckého zájmu. Každý sportovec, když je podporován fanoušky, může být jen rád,“ usmívá se Rybář. „Takže se budeme chtít ukázat v co nejlepším světle.“

Autor:


Grafton Recruitment Praha
OBCHODNÍ MANAŽER/KA, automotive

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 70 000 - 150 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze