Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česko možná trochu vyučí golfovou Evropu, i když jen „amatérsky“

Mistrovství Evropy žen v golfu, Kunětická Hora 2010 - trénink. | foto: Martin Kabát

21 2010
Ještě z příjezdové cesty vypadá hřiště na Kunětické Hoře docela ospale. Ani automobilů na parkovišti není tolik, jako když je třeba o víkendu plně obsazeno, až narváno. Ale už pohled na driving range, nebo vstup do hlavní budovy všechno mění. Mistrovství Evropy žen se koná skutečně tady!

Po pravdě řečeno, asi je lépe říkat "amatérek" než "žen". Tahle kategorie je už dlouho výsadou žen hodně mladých, tedy spíš dívek či slečen. A ode dneška do soboty jich bude ve východočeském resortu soupeřit o ceněný titul hned 145.

"Je to pro nás výzva," říká manažer populární "Kuňky" Pavel Krejčík. Je na něm vidět, že je zároveň ve svém živlu, ale také v neuvěřitelném zápřahu.

Mistrovství Evropy žen v golfu, Kunětická Hora 2010 - trénink.

Organizaci velkého turnaje pojal velkoryse. Proto není tolik vozů na parkovišti, že do hotelů vozí účastnice turnaje a jejich doprovod kyvadlová autobusová doprava. O tom by si jinde mohli všichni nechat jenom zdát.

Lepší termín

Česká republika, kam se tento turnaj vrací po jedenácti letech, možná dělá Evropské golfové asociaci službu, jakou nelze vyčíslit finančně.

To, že se hraje o titul mistryně Evropy, totiž v golfu vůbec neznamená, že by se všechny přední hráčky praly o přihlášky. "Spousta nejlepších hraje jiná mistrovství, nebo mají individuální program, takže tohle se jim do kalendáře nevejde," vysvětluje kapitánka české reprezentace Martina Dorníková. Na Kunětické Hoře, kde se hraje o individuální titul, vystupuje víc jako členka organizačního výboru.

Mistrovství Evropy žen v golfu, Kunětická Hora 2010 - trénink.

Z první desítky evropského žebříčku amatérek startují čtyři golfistky. "Uzávěrka přihlášek je měsíc předem," upozorňuje Dorníková, že poměr sil se v amatérském golfu rychle mění. V golfu navíc nejsou výjimkou vítězství outsiderů. O to, že by v nadcházejících čtyřech dnech nebyly k vidění kvalitní výkony, není strach.

"Mistryně Evropy je velmi ceněný titul," uzavírá Dorníková. Kvalitě startovního pole nahrává letos i fakt, že byl posunut termín šampionátu. Dřív se hrálo na konci srpna a spousta hráček už se v té době připravovala na další studijní rok v USA. Letos mají možnost dokázat něco na "svém" kontinentu.

Nový resort

A zároveň na novém hřišti. "Pro nás je tohle třetí plná sezona, ale hřiště je dobře připravené. Bude se hrát takové, jaké je, dostatečně dlouhé a dostatečně náročné," uvedl Krejčík.

Jinými slovy - žádné zužování fairwají, nebo extrémní zarůstání roughu, což by byla norma pro velký mezinárodní turnaj profesionálek, se nekoná. "Požadavek byl, aby greeny nejezdily víc než deset stop. Výška fairwají bude upravena, aby odpovídala mistrovským soutěžím, ale zásadní úpravy nebyly provedeny," potvrzuje hlavní greenkeeper Michal Voigts.

Mistrovství Evropy žen v golfu, Kunětická Hora 2010 - trénink.

Ženské kontinentální mistrovství by zkrátka mělo jak ukázat kvality Kunětické Hory, časté hostitelky komerčních turnajů, tak i dát vyniknout amatérskému golfu v jedné z jeho nejkvalitnějších podob. "Snažíme se nenarušovat charakter hřiště. Mělo by odpovídat klubové atmosféře a amatérskému sportu," doplňuje Voigts.

Pohled na rány českých amatérek v úterním druhém tréninkovém kole byl jednoznačný: tohle bude atraktivní podívaná. "Doufáme, že to diváky osloví, očekávám sto až dvě stě lidí na den. Golf ještě netáhne velké diváctvo, natož amatérský, je to škoda. Vidíme v něm často srdnatější výkony," pozval Krejčík publikum na Kunětickou Horu.Najdete na iDNES.czmobilní verze