Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česko je připraveno, čeká se jen na sníh

23 2003
Špindlerův Mlýn - Jde do tuhého. Pořadatelům ve Špindlerově Mlýně zbývá sedm týdnů na zvládnutí příprav dvou závodů ženské části seriálu. Půjde o vůbec první sjezdařský závod Světového poháru v Česku. "Přípravy jsou v plném proudu už dlouho. Vždyť jde o fabriku s rozpočtem 20 milionů," uvedl jeden z členů organizačního výboru Aleš Krýzl.

Sám přiznává, že podobný podnik bude v českých poměrech něčím mimořádným. Už jen z hlediska financí: "Většina našich předcházejících akcí včetně Evropského poháru, se téměř vešla do desetinového rozpočtu."

Jakmile nastane pětistupňový mráz, začne ve Špindlerově Mlýně sněžit. Naplno se v tu chvíli rozjedou sněhová děla na Černé sjezdovce v areálu ve Svatém Petru - 13. a 14. prosince se ná závod Světového poháru uskutečnit.

Krkonošské středisko je na slalom a obří slalom žen připraveno a čeká se jen na sníh. Konání Světového poháru může ohrozit matka příroda. "To je
jediné, co neovlivníme. Jinak je všechno připraveno," řekl ředitel závodu a bývalý úspěšný sjezdař Bohumír Zeman necelé dva měsíce před soutěží.

"Zhatit závod může, pokud bude sněhu málo nebo naopak moc v době, kdy ho nebudeme chtít," uvedl.
 
Čtvrtý muž kombinace z olympiády v Lake Placid 1980 ví, že důležitým datem se stane 5. prosinec. Osm dnů před závodem se definitivně rozhodne, zda se Světový pohár pojede. "Už teď občas nespím. Dokonce se mi zdálo, jak hrnu sníh ze Studniční hory na Černou sjezdovku, aby se jezdilo," smál se Zeman.

Na vršcích Krkonoš už je bílo a vše připomíná nastávající zimní období. Skiareál Špindlerův Mlýn udělal před sezonou hodně práce. Na sjezdovku vjely bagry a nyní leží pod půdou nové potrubí pro umělé zasněžování, kabely osvětlení a časomíry. "Udělal se krok dopředu," chválil Zeman.

Ochlazení vzduchu alespoň na minus pět stupňů Celsia odstartuje sněžení. "Stačí nám zhruba týden, aby byla sjezdovka připravena," má Zeman zjištěno na základě zkušeností z let minulých, kdy připravoval Evropské poháry. "A když bude minus deset, stihneme to do pěti dnů," slíbil.
 
Udusávat sněhovou pokrývku a rovnat vločky do finální podoby budou čtyři nové rolby. Další tří jsou připraveny v záloze. O průběh závodů se postará 300 až 400 lidí. "To je docela slušná armáda," zjistil Zeman, když číslo vyslovil. 
 
Jedním z největších problémů pořádání Světového poháru se ukázalo být zajištění ubytování. Kapacity jsou v regionu omezené a navíc musí splňovat přísná pravidla pro lyžárny. "Je třeba, aby byly uzamykatelné a měly vlastní systém odvětrání, což limitovalo počet ubytovaných výprav v hotelech," vysvětlil pro Krýzl, generální sekretář organizačního výboru závodů.
 
Například Vojenská zotavovna dokázala nabídnout až 22 místností pro lyžařský servis. V hotelu Harmony vznikne jedna velká lyžárna v podzemním bunkru. "Bylo to budováno jako stan Varšavské smlouvy a podzemní patra byla zařízena pro přežití. Teď jsou samozřejmě komerčně využívána a jen jedna výprava dostane
příležitost si zde připravovat lyže," prozradil Krýzl.

Náklady na Světový pohár se odhadují mezi 15 a 20 miliony korun. Na odměnách se každý den mezi desítku nejlepších vyplatí 100.000 švýcarských franků. Organizátoři jen nejsou zatím rozhodnuti, podle jakého klíče finanční odměny rozdělí.

Pro diváky budou v areálu postaveny dvě tribuny. První zvaná VIP pro 600 lidí. "Do prodeje půjde asi tři sta VIP lístků v ceně pěti tisíc korun na oba dny s občerstvením," doplnil Krýzl. Druhá tribuna pojme odhadem 400 osob a je vyčleněna pro fankluby jezdců v ceně 500 korun na den. V cílovém prostoru vznikne exkluzivní prostor k stání za sto korun na den. "Lístky je momentálně možno zakoupit v předprodeji v sítích Ticketpro a Ticketstream," řekl Krýzl.

Závodům Světového poháru budou ve Špindlerově Mlýně předcházet dva slalomy Evropského poháru, které se pojedou 6. a 7. prosince. "Pro náš mančaft na kopci to bude malé rozcvičení," přikývl Zeman.

V sobotu 13. prosince je v Krkonoších na programu obří slalom Světového poháru, o den později slalom.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze