Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České vzorky budou znovu přezkoumány

23 2003
Praha - Aféra kolem nového anabolického steroidu tetrahydrogestrinonu (THG) povede také v Česku k opětnému přezkoumání až několik měsíců starých vzorků, které jsou uskladněny v Českém antidopingovém výboru. Jeho šéf Jan Chlumský ale zatím nevím, kdy k novým analýzám přesně dojde. Pražská laboratoř zatím neví, jak THG objevit.

Novou metodu odhalující doposud utajený steroid vypracovali odborníci v Los Angeles a hodlají ji poskytnout ostatním. "Určitě to ještě nějakou chvíli potrvá, zas tak jednoduchá záležitost to zřejmě není, i když tu metodu ještě neznám," řekl novinářům Chlumský.

Český antidopingový výbor spolupracuje s laboratoří v Drážďanech, která má lepší vybavení a může se stát, že bude schopna testovat vzorky podle nové metody na THG rychleji než pražští odborníci.

"Pak ty vzorky sebereme a odvezeme je tam, i když nevíme, kolik to bude stát," prohlásil Chlumský. Vzorky starší více než rok testovány nebudou, neboť Český antidopingový výbor skladuje moč jen několik měsíců zpět. "Nějaké starší vzorky máme, ale jsou schovány z jiných důvodů," řekl Chlumský.

Dopingový skandál rozpoutala americká antidopingová agentura, která na základě tipu atletického trenéra ve spolupráci s lékaři objevila novou metodu testování THG. Prvními hvězdami s pozitivními nálezy jsou britský sprinter Dwain Chambers a americká mílařka Regina Jacobsová.

Tažení proti dopingu se přitvrdí

Další vzorky se nyní testují v USA v Německu, Francii a Turecku, podle MOV budou testy na THG i na olympiádě v Aténách. Zakázaná látka prý vznikla ve specializovaném zařízení firmy BALCO. "Je vidět, že černý trh s anaboliky ve světě kvete," povzdechl si Chlumský.

Světová antidopingová agentura WADA přijala antidopingový kodex, který vstoupí v platnost nejpozději před olympiádou v Aténách a měl by boj proti dopingu zjednodušit.

Komisařům má dát víc možností na chycení, usvědčení a potrestání sportovců. "Třeba pokud sportovec třikrát nenahlásí místo svého pobytu s kontaktem, abychom ho mohli navštívit, bude potrestán od tří měsíců do dvou let. Je to tvrdé, ale jinak to nejde," vyzdvihl Chlumský podle jeho názoru největší výhodu kodexu. "V tom jsou zatím velké problémy hlavně se silovými sporty," řekl.

Nepovolené podpůrné prostředky má řešit zákon

Připravuje se také Světová antidopingová úmluva mezi vládami zemí, jež by měla mít legislativní a právní základ. Ve Francii a v Itálii je držení dopingu již dnes považováno za trestný čin a bude záležet na jednotlivých vládách, zda problém dopingu pojmou stejně.

"Už se s českým ministerstvem školství a spravedlnosti jedná, ale bude to složitý proces," uvedl Chlumský. Případy by se měly v budoucnu jen v málo případech objevit až před civilními soudy, pokud antidopingová organizace nebude dělat chyby," upozornil Chlumský.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze