Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České tenisové naděje? Nejsou, ale světlo v tunelu už svítí

Nicole Vaidišová, jedna z vítězek plzeňského turnaje. | foto: Reebok

11 2009
Neradostnou situaci v českém juniorském tenisu vnímá i Jiří Kovářík, ředitel turnaje Ex Plzeň Wilson cup. "Zaostáváme za světem. Je to znát i na grandslamových turnajích," mrzí ho. "Ale teď přichází nová vlna, hlavně ročník 1993 u holek je slibný," doufá znalec bílého sportu v podání mladých Čechů a Češek.

Šmíd, Složil, Nováček, Vajda, Damm, Štěpánek, Minář, Skuherská, Chládková, Koukalová, Šarapová, Vaidišová... To je výčet nejzvučnějších tenisových jmen, které zdobí listinu vítězů juniorského turnaje Ex Plzeň Wilson cup. V Česku nenajdete starší akci této věkové kategorie, která se koná bez přerušení od roku 1971.

Příští léto napíše 40. ročník. "A chtěli bychom, aby se jubileum řádně oslavilo. Ale závisí to na řadě věcí," říká Jiří Kovářík, ředitel plzeňského turnaje.

Jaká je vaše představa?
Rádi bychom pozvali do Plzně několik historických vítězů. Aby se slavnostní večer uskutečnil třeba v pivovaře, připravila se nějaká exhibice. Samozřejmě, přilákat k nám znovu třeba Šarapovou (vítězka z roku 2001, pozn. aut.), to by byl zázrak. Ale u bývalých českých reprezentantů by se to mohlo podařit.

To bude určitě znamenat i vyšší rozpočet turnaje.
Jistě. I na tom budeme pracovat. Naším přáním je zároveň posunout turnaj do vyšší juniorské kategorie. To je však horizont dvou, tří let. Teď je tu trojka, přičemž jediný turnaj v Česku s vyšším číslem se koná v zimě v Přerově. Tam mají jedničku, Plzeň má minimálně na druhou kategorii. Ten areál na to má, vedle něj stojí Parkhotel, tenisté už nebydlí na kolejích či po penzionech.

Letos v Plzni nenajdeme hráče do stovky světového juniorského žebříčku. Proč?

Letošní obsazení je jedno z nejslabších za celou dobu trvání turnaje.
Je to i tím, že jsme o týden posunuli termín. Máme konkurenci v Berlíně, kde se hraje první kategorie, a stejný turnaj jako u nás je zároveň v Holandsku.

Schází v současnosti i České republice talenty této kategorie?
Ano, zaostáváme za světem. Je to znát i na grandslamových turnajích.
Na Wimbledonu nebo v Paříži marně hledáme české tenisty a tenistky v hlavní juniorské soutěži. Ale teď přichází nová vlna, hlavně ročník 1993 u holek je slibný. Ty by měly vrátit český tenis na přední juniorské žebříčky. Blýská se na lepší časy, světlo v tunelu je určitě.

V hlavní soutěži se letos představila jediná Západočeška, Plzeňanka Schweinerová. Mrzí vás to?
Tady je situace ještě tristnější. Ale je to dané i novými pravidly, která přišla z ITF. Všichni hráči se nyní musí registrovat takzvaným IPINem. A pokud nehrají mezinárodní turnaje, nemají možnost jednorázově do nich naskočit. V minulosti jsme mohli několik míst doplnit z vlastních zdrojů, teď už to nelze.

Máte své favority na vítězství?
To je moc složité. Už v prvním kole třeba Čech Pitra vyřadil nasazenou dvojku, Chorvata Ljubičiče. Je to vyrovnané.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze