Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úsek bez peněz? Skokani se mají k světu, generální sponzor zatím chybí

Poslední sezona byla pro Romana Koudelku životní, v závodech SP slavil čtyři vítězství | foto: AP

9 2015
Navzdory minulé zimě, tolik úspěšné pro Romana Koudelku, který ovládl čtyři závody Světového poháru, postihl české skoky na lyžích úbytek financí. Úsek ztratil generálního partnera, firmu OMV, a s ní dalšího ze sponzorů, firmu Adidas.

„Firmu Adidas nahradili jiní partneři a dodavatelé, smlouvu s novým generálním partnerem bychom měli podepsat koncem listopadu,“ řekl sportovní ředitel úseku Rostislav Jozífek.

Podle něho byl propad rozpočtu značný. „Ale museli jsme se s tím vypořádat. Normální proces hledání generálního partnera trvá rok a déle, my to chceme stihnout mnohem dřív. Tak, abychom nejpozději do Turné čtyř můstků mohli oznámit jméno jak generálního, tak druhého partnera,“ dodal Jozífek, který částku, o kterou úsek přišel, nechtěl vyčíslit.

„Ale generální partner se podílí zhruba na padesáti procentech našeho rozpočtu. Nicméně rychle se podařilo najít alespoň jiné partnery nebo dodavatele,“ pravil.

Ředitel úseku Leoš Škoda s vyčíslením finanční ztráty problém neměl. „Dělá to přibližně pět milionů korun, na sezonu nám zbývá podobná částka. Nový generální partner a hlavní sponzor se rýsují, ale pokud nejsou smlouvy na stole, nemá cenu o tom hovořit,“ uvedl.

Pomohla jim Dukla

Skokany podržela armádní Dukla, v létě navíc reprezentanti vybojovali placenou kvótu čtyř závodníků a tří členů doprovodu na závody Světového poháru.

„Dukla splnila svoji roli a podpořila nás. Závodníci, kteří nebyli jejími členy, jsou od léta v Dukle Liberec na hostování, pobírají tam plat, využívají posilovnu a podobně. Mimo Romana Koudelky a Čestmíra Kožíška, o které se stará vnitro,“ doplnil Škoda.

„Sportovci jsou jediní, kterých se nedostatek peněz nedotkl,“ potvrdil šéf úseku Jozífek.

Kteří sportovci to jsou? V reprezentaci došlo k omlazení kádru a jisté reorganizaci. Rakouský trenér Richard Schallert vede kromě svého svěřence Koudelky ještě mladíky Tomáše Vančuru, Viktora Poláška, Františka Holíka a Vojtěcha Štursu. Michal Doležal, bývalý kouč juniorů, připravuje zkušené borce Jakuba Jandu, Jana Maturu, Lukáše Hlavu a Čestmíra Kožíška.

Koudelka trénoval nejvíc v životě

„Příprava proběhla v pohodě, jsem na tom dobře a věřím, že se zase budu prát o stupně vítězů,“ řekl šestadvacetiletý Koudelka, který v minulé sezoně skončil v konečném pořadí SP na sedmé příčce.

Podle Schallerta je prospěšné, že Koudelku obklopuje ve skupině skokanské mládí. „Tihle junioři těží z jeho přístupu. Může z toho ale profitovat i Roman, protože z mládí vyzařuje energie. Romanova poslední sezona byla velmi úspěšná, je ve špičce, uměním ale je v ní zůstat. Trvalá pozice v první světové desítce je jeho cílem, letos trénoval nejvíc v životě,“ pokýval hlavou rakouský trenér.

Do Klingenthalu, kde se za necelé dva týdny bude skákat při prologu Světového poháru, pojedou Koudelka, Janda, Matura a Hlava. „Prý se skákat bude,“ říkal Koudelka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze