Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České páry na jisté medaile nemyslí

sportovní aerobik, zleva Procházková, Sirotek, Dušek, Tomášková - Česko na mistrovství světa ve sportovním aerobiku v Rotterdamu reprezentují v párech zleva Kristýna Procházková - Pavel Sirotek a Martin Dušek - Zuzama Tomášková. | foto: Jaromír NovákiDNES.cz

12 2006
Rotterdam - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - První den mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness družstvech v nizozemském Rotterdamu dopadl pro české reprezentanty vesměs dobře. Po prejudgingu se až na dvě družstva funkařů většina z nich dostala ve všech dalších šesti kategoriích do výkonnostně lepších skupin celého startovního pole.

V prejudgingu rozhodčí upozorňují na případné chyby v sestavách, kontrolují, zda závodníci předvedou všechny povinné cviky a dělají si o soutěžících první obrázek. Sice se ještě neznámkuje, ale pro základní kolo mistrovství dělí panel rozhodčích závodníky na slabší a silnější výkonnostní skupiny.

Naostro se začíná v pátek a kategorie sportovního aerobiku - ženy, muži, páry a tříčlenné týmy - za sebou večer budou mít už i semifinále, z něhož do sobotního večerního finále postupuje vždy šest nejlepších. Fitness družstva čeká semifinále v kategoriích step, aerobic a funk (stále častěji bývá funk označován Hip Hop) v sobotu dopoledne.

Už jisté medailisty ma Česko v kategorii párů, protože zde jsou přihlášené pouze tři dvojice, z toho dvě české - letošní evropští šampioni Kristýna Procházková, Pavel Sirotek a stříbrný pár z loňského evropského mistrovství Zuzana Tomášková, Martin Dušek. Prejudging a všechny další části soutěže v Rotterdamu však absolvovat musí.

"Je nás sice málo, ale pořád lepší, než kdyby tu byly páry, které ma to nemají. Takhle si každý den dobře zazávodíme a v sobotu večer se uvidí. Musím ale říct, že ta německá dvojice to opravdu umí," říká Dušek.

A Sirotek dodává: "Čekám, že boj o zlato bude českou záležitostí, ale německou dvojici vůbec nepodceňujeme. Navíc na tu medailovou jistotu nemyslíme, půjdeme do každé sestavy naplno. Mně s Kristýnou taky nevadí, že tady musíme všemi částmi mistrovství projít jako ostatní."

Mezi ženami se mezi nejlepší podle očekávání dostala Denisa Barešová, do výkonnostně nejlepší skupiny z prejudgingu prošla také Silvie Galíková, členka loňského zlatého tříčlenného týmu z mistrovství světa v Gentu. Jenže trio Krajčová, Šulová, Galíková se po letošním evropském šampionátu v Kyjevě, kde skončilo třetí, rozpadlo.

"Obě naše děvčata budou mít ale velkou konkurenci ve zkušené nestárnoucí finské závodnici Piiliové, úřadující mistryni světa i Evropy," připomíná Jitka Polášková, místopředsedkyně Mezinárodní federace sportovního aerobiku a fitness (FISAF) a prezidentka Českého svazu sportovního aerobiku. "A pozor, do Rotterdamu přiletěly výborné Australanky," dodává.

V nejsilnější výkonnostní skupině jsou po prejudgingu vedle Piiliové, její krajanky Niemiové a Barešové s Galíkovou právě tři zmíněné Australanky!

U mužů je vše jasné, největšími favority zůstávají čeští reprezentanti Petr Jánský a Jan Pochobradský, dobře se v prejudgingu ukázali také oba finští závodníci Viitanen s Väisänenem.

Z té "lepší" skupiny půjdou do základní části mistrovství světa také všechny tři české tříčlenné týmy, tedy stříbrné z letošního evropského šampionátu Hana Babková, Martina Volková, Miroslava Zimová, dále tým Dominika Fricová, Jana Fujdiarová, Klára Birnbaumová a trojice Petra Šejvlová, Daniel Komarov, Jan Novosad.

"Prejudging jsme šly hlavně na jistotu. Musím sice přiznat, že drobná chybička tam byla, ale pro vlastní závod jsme ve skupině, ve které jsme být chtěli, tedy v té nejlepší," řekla i za kolegyně z týmu Babková. Ta za největší soupeře považuje francouzský tým Elie, Orta, Pinová, což jsou letošní mistři Evropy z Kyjeva.

Ve fitness družstvech má po prejudgingu z českých celků nejlepší výchozí pozici v kategorii aerobic tým Dominator Fitness Center trenérky Hanky Šulcové. Právě toto družstvo obhajuje světový titul z loňského Gentu.

V kategorii step se z českých družstev nejvíc dařilo týmu Fitness Studio trenérky Zdeny Vitákové, který se na startovní listině pro vlastní závod rovněž dostal mezi ty lepší.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze