Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České naděje skončily v rozplavbách

5 2000
H e l s i n k y - Semifinále se stalo konečnou pro trojlístek českých plavců v odpoledním programu na mistrovsví Evropy v Helsinkách. Hana Černá ani Pavla Chrástová se neprobojovaly do finále na polohové dvoustovce, postup do nejlepší osmičky byl nad síly Daniela Málka. Černá, svěřenkyně reprezentačního trenéra Josefa Nalezeného, však předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů v kariéře a časem 2:18,51 minuty skončila na deváté, první nepostupové pozici.Podrobnosti o rozplavbách

Chrástová svůj výkon z dopoledních rozplaveb vylepšila o sedm setin a obsadila konečné patnácté místo. Málek, pátý na 100 metrů, se proti rozplavbě zlepšil o více než sekundu, ale na postup do finále to nestačilo. Zlínský plavec skončil desátý.

Český rekordman Málek, který se již dříve kvalifikoval na olympijské hry, si před závodem pochvaloval, že si po dopolední rozplavbě dobře odpočinul. "Podařilo se mi setřást únavu, cítil jsem se odpoledne mnohem lépe," vysvětlil zlínský plavec více než sekundové zlepšení. "Prvních padesát metrů jsem trochu napálil, ale na stovce už jsem plaval podle svého plánu," popsal svěřenec trenéra Přikryla. "Doufám, že na padestáce mě finále nemine," dodal sedmadvacetiletý plavec.

Málek figuruje v aktuálních evropských tabulkách na dvanáctém místě na dvoustovce, ale v padesátimetrovém sprintu, jehož rozplavby jsou na programu ve čtvrtek dopoledne, je čtvrtý. "Jenže ti tři přede mnou tady jsou, takže to nebude vůbec jednoduché," domnívá se plavec, jehož moc nemrzí, že nepostoupil do finále na nejdelší prsařské trati. "Aspoň budu před semifinále padesátky, tedy pokud tam postoupím, víc odpočatý," řekl jeden ze čtyř českých závodníků, kteří mají jistou olympijskou nominaci. Přestože plavkyně brněnské Komety Černá nepostoupila jako první do finále krátké polohovky, zářila štěstím. "Jestli jsem ráno tvrdila, že čas pod 2:20 se počítá, tak teď musím říct, že čas pod 2:19 se počítá dvojnásob. Za svou kariéru jsem takto rychle plavala tak třikrát," řekla

Černá, která za svým osobním rekordem na této trati z roku 1994 zaostala o 29 setin. "Musím být spokojená, i když vím, že ve všech disciplínách, kromě motýlka, mám  rezervy," dodala pátá plavkyně z dlouhé polohovky, která si letošní maximum na poloviní trati vylepšila téměř o sekundu.

"Sprinterka z ní nikdy nebude, ale předvedla solidní výkon, pod 2:19 neplavala osm let," komentoval spokojeně její výkon Nalezený. "V poslední době jí nějak nejde znak, ale doufám, že se to do olympiády zlepší," dodal reprezentační kouč, jehož pravomoci po Sydney převezme Jaroslav Strnad z USK Praha. "Podobné potíže, ale to už je hodně dávno, jsem měli na prsařských tratích, ale najednou se v nich hodně zlepšila. Snad to bude i s tím znakem podobné," dodal Nalezený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze