Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České házenkářky vyrážejí do boje o evropský šampionát ze Zubří

Česko - Turecko: Jana Simerská - Česká házenkářka Jana Simerská se pokouší prosadit proti turecké obraně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

14 2009
Na zítřejší vstup do kvalifikace o mistrovství Evropy se reprezentační házenkářky chystají na Valašsku. České družstvo, které sní o postupu na mistrovství Evropy 2010, si za svou základnu pro start kvalifikace vybralo Zubří.

 Na Valašsku trénuje od soboty a v neděli tady nastoupí proti Švédsku. Ovšem už zítra začne kvalifikaci v Maďarsku.

"V Zubří je kvalitní zázemí, pro nás představuje dobrou základnu," uvedl trenér české reprezentace Jiří Tkadlec.

České házenkářky se vrcholné mezinárodní akce naposled zúčastnily v roce 2004, kdy hrály mistrovství Evropy. Od té doby se marně snažily o kontinentální i světový šampionát. Tentokrát cítí šanci.

Kvalifikace se totiž podobně jako u mužů nově hraje po celou sezonu systémem skupin. Soupeřem Česka jsou Maďarsko, Švédsko a Ázerbájdžán, na šampionát do Dánska a Norska postoupí dva nejlepší.

"Je to těžká skupina, přesto se budeme snažit jedno postupové místo urvat," naznačil Tkadlec.

Švédky i Maďarky se v prosinci zúčastní mistrovství světa v Číně. Na čí úkor chce české družstvo postoupit? "Maďarkám chybí kvůli zranění nejlepší hráčka a navíc výborná brankářka Palingerová se vzdala reprezentace.

Věřím, že jsme schopny je porazit," naznačila spojka Iva Zámorská. V kvalifikaci tým hodně spoléhá na domácí prostředí, v němž chce vykročit za postupem. Právě proto sehraje úvodní domácí utkání v Zubří, kde vždy bývá skvělá atmosféra.

"Doufám, že přijedou diváci z Veselí, Zlína a Olomouce, odkud to není daleko. Když se k nim přidá místní fanklub, publikum bude naší výhodou," nepochybuje Tkadlec. Přestože je Zubří baštou chlapské házené, věřím, že se fanoušci přijdou podívat i na hezké holky."

O dobrý rozjezd kvalifikace se pokusí tým, v němž převažují hráčky z českých klubů. Legionářky jsou jenom čtyři. Není to málo? "Kádr, který jsem chtěl, mám k dispozici," nebojí se Tkadlec, který spoléhá především na agresivní styl obrany.

Věřím, že postoupíme, říká střelkyně Kysučanová


Zatímco většina českých reprezentantek trénuje v Zubří od soboty, dvojnásobná házenkářka roku Lenka Kysučanová dorazila teprve v pondělí večer. Opora francouzského mistra z Mét totiž ještě v neděli sehrála ligové utkání v Dijonu, v němž zazářila 9 brankami.


Bude stejně produktivní také v úvodním dvojzápase o postup na mistrovství Evropy, v němž Česko nastoupí proti Maďarsku a Švédsku? "Ráda bych," naznačila 25letá spojka, která do Francie zamířila před čtyřmi lety ze Zlína.


Vedle Maďarska a Švédska narazíte v kvalifikační skupině na Ázerbájdžán, na mistrovství Evropy postoupí dva nejlepší celky. Jak odhadujete vaše šance?
Máme v družstvu hodně mladých holek, které se postupně zapracovávají a zvládají to super. Proto věřím, že přes Maďarsko bychom mohli postoupit. Dívala jsem se na nedávný Světový pohár, takže vím, že nejsou v optimální formě. Akorát začínáme venku, snadné to nebude. Naopak Švédky jsou mnohem silnější, mají výborné hráčky. Bojím se, že budou nad naše síly, i když pochopitelně se nevzdáváme předem.


Do přípravy jste se zapojila se zpožděním a stejně jako další legionářky jste nebyla na předchozím soustředění. Neohrozí to spolupráci na hřišti?
Věřím, že ne. Víc mi vadí únava, protože náš program je opravdu náročný. Hrajeme spoustu zápasů a k tomu dost trénujeme, protože nás čeká Liga mistryň.

V letošním ročníku francouzské ligy jste nejlepší střelkyní Mét. Čekáte, že vás Maďarky nebo Švédky budou osobně bránit?
Ani ne. Pokud bych začala střílet víc gólů, možná o tom budou uvažovat, ale pochybuji, že osobku nasadí od začátku zápasu.


V lize vám to střelecky jde, ale Méty se v úvodu sezony překvapivě trápí. Z úvodních pěti kol jste vyhráli jen třikrát. Proč? Nedaří se nám. Změnili jsme trenéra, přišly posily, které zatím nejsou ve formě, zvykáme si na nový systém. Navíc jedna hráčka ze základní sestavy je po operaci plic a druhá měla plicní embolii.


Takže hra družstva, které od roku 2004 nepřetržitě vládne ženské klubové házené ve Francii, víc stojí na vás?
V Métách hraju čtvrtým rokem, góly se ode mě čekají. Velký tlak na sobě necítím, ale chci jich dávat co nejvíc, abychom začali vyhrávat. Věřím, že se to brzy otočí. Přece jen jsme pořád na začátku sezony. Horší by bylo, kdyby krize přišla až na jaře.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze