Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České florbalistky po letech čekání vstupují do „zapovězené“ země

Takhle Tereza Urbánková a Eliška Krupnová slavily gól na mistrovství světa před dvěma lety. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

4 2015
V sobotu pro české florbalistky začne 10. mistrovství světa. Zatím na nich získaly jediný bronz, teď touží po další medaili. Silnější mají být i proto, že hned pět z nich působí ve švédské či finské lize.

Je to vlastnost, která má pro Čechy lehce negativní nádech, ale Tereza Urbánková se za ni nestydí a přiznává: „Jsem velice ambiciózní.“ A tak když začala s florbalem a poprvé si v juniorské reprezentaci zahrála proti Švédkám, které jsou slušně řečeno někde jinde, rozhodla se, že jednou v této zemi získá angažmá. „Měl by to být cíl každé florbalistky. Já si za tím šla a jsem ráda, že po deseti letech tvrdé dřiny jsem tu šanci dostala.“

Před rokem a půl, tehdy ještě coby hráčka tuzemské extraligy, si sjednala individuální kurzy švédštiny, a byť to prý udělala nejen kvůli florbalu, ale i proto, že ji Švédsko zajímá obecně, pomohla jí znalost jazyka k tomu, že je od léta hráčkou týmu Kais Mora. A od podzimu taky první Češkou, která vyhrála Pohár mistrů. Mora je totiž teď nejlepší ženský tým světa.

I když tabulce švédské ligy vládne někdo jiný. Pixbo Wallenstam, klub z předměstí Göteborgu, ve kterém pro změnu od léta hraje Eliška Krupnová, a to rovnou v první lajně. Detailně ji Švédové sledovali dva roky, dvakrát pozvali na týdenní tréninkový kemp a už jednou lanařili. „Před dvěma lety jsem dostala nabídku, ale ta nebyla tak dobrá, abych z Česka odcházela. Ani jsem nechtěla přerušit školu.“

Teď už neodolala. V Česku získala bakalářský titul v oboru technologie paliv, v Göteborgu pokračuje v inženýrském studiu chemie a od klubu navíc získala práci na částečný úvazek ve skladu s florbalovým vybavením. A byť nechce detaily smlouvy - podobně jako Urbánková - prozradit, říká: „Je postavena tak, abych nestrádala, mohla ve Švédsku normálně žít a na konci byla na nule.“ A Urbánková přitaká: „Ani já tam nešla kvůli penězům.“

Jejich motivace byla jiná. Okusit florbal té nejlepší úrovně a konečně vstoupit na „zapovězené“ území. Až do roku 2012 se ve švédské superlize neobjevila žádná Češka, až pak přišla brankářka Honkýšová a obránkyně Čapková. Teď tu hraje trio - kromě Krupnové a Urbánkové i Radka Topičová v Linköpingu.

Ženy tak do jisté míry kopírují mužské kolegy, jen s desetiletým zpožděním. I pro ně dřív bylo Švédsko nedostižné. A pak přišla fáze dvě, kdy do tamní ligy jako první zamířili hráči, kteří angažmá spojovali se studiem. Až poslední tři čtyři roky sem přicházejí „ve velkém“ a od klubů dostávají skutečně zaplaceno.

To by jednou mohlo potkat i ženy. „Před osmi deseti lety jsme si mohli nechat zdát, že bychom odešli do Švédska a tam bychom se mohli živit florbalem. Teď je to jedna z těch motivujících věcí. Pokud hráčka bude tak dobrá, že se dostane do klubu, který ji zaplatí, tak jí to přeji,“ říká kouč reprezentace Miroslav Janovský.

Toho zároveň těší, že angažmá na severu Evropy (ve Finsku hrají další tři reprezentantky) pomůže v růstu i národnímu týmu. Už po letní přípravě viděl, že Krupnová s Urbánkovou mají po přestěhování do Švédska rázem lepší fyzické výsledky než zbytek kádru. Navíc jsou v téměř dennodenní konfrontaci s těmi nejlepšími florbalistkami světa. Každý trénink je posouvá, zatímco v české lize stačí těm nejlepším v mnohých zápasech hrát na půl plynu.

Co tedy ukáže nadcházející MS?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze