Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České akademické hry v Liberci ozdobily i olympioničky

Na 13. Českých akademických hrách nechyběla ani Petra Chocová. | foto: Karel Pešek, MAFRA

2 2014
Více než dva tisíce sportovců ze 34 vysokých škol bojovalo v Liberci na 13. Českých akademických hrách (ČAH). Šest sportovních areálů nabídlo kvalitní zázemí pro 31 sportovních odvětví, z nichž si nejlepší odvezli celkem 462 sad medailí.

V konečném bodování škol zvítězila s velkým náskokem Univerzita Karlova v Praze, pořádající Technická univerzita Liberec skončila v silné konkurenci na 6. příčce.

„Pro naši univerzitu, která je oproti vysokým školám ve větších městech o poznání menší, je to trochu nadstandardní umístění. Zrodilo se díky tomu, že jsme byli domácí a poslali jsme do bojů velké množství studentů,“ podotkl Jindřich Martinec, předseda organizačního výboru ČAH a vedoucí katedry tělesné výchovy na liberecké TU.

HOP! Česká trampolínistka Zita Frydrychová během kvalifikace v londýnské North

Česká trampolínistka Zita Frydrychová

„Kdykoliv se závodilo mimo Liberec, tak jsme byli plus minus desátí. Na druhou stranu, když jsme byli doma, tak jsme zase možná mohli být i výš, ale až na futsal jsme vybouchli v kolektivních sportech. Tradičně jsme měli silný volejbal nebo florbal, ale to už je, bohužel, na naší škole minulostí.“

V několika disciplínách se na akademických hrách v Liberci objevili i účastníci olympijských her. Ve skocích na trampolíně například zazářila zlatou medailí mistryně České republiky Zita Frydrychová z domácí TU.

Největší ozdobou her bylo plavání. V libereckém bazénu potvrdily svoji domácí dominanci reprezentantky Petra Chocová, prsařka z České Lípy, jež startovala za Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, a všestranná Simona Baumrtová, která vybojovala pro Karlovu univerzitu řadu zlatých medailí.

VÍTĚZKA. Simona Baumrtová právě doplavala jako první ve znakařském závodu na 50...

Simona Baumrtová

Plavecké disciplíny vyšperkoval David Kunčar z VUT v Brně v závodě na 400 metrů kraul, který splnil limit na mistrovství Evropy.

Na organizaci se podíleli jako vedoucí sportů asistentky a asistenti Katedry tělesné výchovy, Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické na TU v Liberci. Koordinační a výkonnou část pak zabezpečovali především studenti oboru rekreologie, včetně Zity Frydrychové, kterých na hrách spolupracovalo více než 80, a to od prvního až po třetí ročník. Tím si částečně plnili praxi a získávali potřebné zkušenosti pro následné uplatnění v oboru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze