Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká golfová hřiště dokážou být unikátní

Golf na dostihovém závodišti v Karlových Varech. | foto: Pavel Mrhálek

28 2009
Každé golfové hřiště je jedinečné, ale jen některá mají něco tolik originálního, že si je proto hráči pamatují. Může to být slavná minulost, netradiční poloha, nebo třeba cválající koně v bezprostřední blízkosti jednotlivých jamek. Na českých lze potkat různá zvířata, ale i vlak.

Magazín golf.idnes.cz nabízí i negolfistům výběr toho nejzajímavějšího, co nabízejí česká hřiště. Třeba jako turistický tip, nebo jako podnět k zamyšlení, zda pro poznání netušených krás golfových hřišť nezkusit pár tréninků s golfovou holí...

Přednost zleva

Devět jamek uvnitř dostihového oválu, to jsou Slušovice. "Při vstupu na hřiště musíte dát přednost koním zleva, protože jinak vás po oválu svezou i s golfovým bagem," varuje profesionální trenér Ondřej Trupl.

Golfové hřiště Slušovice.

Golf ve Slušovicích zpestřují i takzvané proutěnky - proutěné překážky pro koně. Jsou totiž součástí hry. Před prvním odpalem se určitě vyplatí připomenout si správný postup při dropování nehratelného míče.

Devět fairwají, osmnáct greenů

Na dostihovém závodišti se nachází i hřiště Racing Karlovy Vary. Unikátní je ale něčím úplně jiným než svou polohou. Má devět fairwají a osmnáct greenů. Jde o ojedinělý projekt, který se ve světě nachází jen na několika místech.

V prvním kole se hraje na greeny s červenými praporky, ve druhém na greeny s praporky bílými. Roztržitý golfista může mít problém na pátém odpališti, odkud se hraje rovnou na čtyři greeny.

Osmnáctka z roku 1905

Hřiště v Mariánských Lázních je nejstarší osmnáctkou u nás. A tím je podle profesionálního trenéra Petra Mrůzka dán i jeho charakter. Pro Mariánky jsou typické husté lesy a malé, dobře chráněné greeny.

V roce 1905 hřiště slavnostně otevřel anglický král Edward VII., který se později stal i zakládajícím členem mariánskolázeňského golfového klubu. Žádný jiný golfový klub ve střední Evropě nemá tak slavnou minulost.

Ráj bunkerů

Snad nikde jinde není tolik bunkerů jako na Kunětické Hoře. Členité bunkery jsou jednou z dominant hřiště, na osmnácti jamkách je jich kolem devadesáti.

Golfové hřiště Kunětická Hora.

Většina z nich významně zasahuje do hry, protože leží v dopadové zóně prvních i druhých ran.

To na hřišti v Alfrédově se hráči bunkerů bát nemusí, moc jich tam totiž není. Než bylo původní devítijamkové hřiště rozšířeno na osmnáctku, nebyl tu dokonce ani jeden jediný. A to se zas tak často nevidí.

Zahrajte si na rybníku

Hřiště Hluboká se rozkládá na loukách, které jsou vlastně bývalými dny rybníků vysušených v osmnáctém století. I proto je ploché, nekopcovité a charakteristické velkým množstvím vodních překážek.

Těsně před otevřením v roce 2002 bylo hřiště postiženo záplavami, celé skončilo pod vodou. Voda sahala do výšky čtyř metrů, veškerá tráva byla zničena.

Hřiště tehdy připomínalo rybník o rozloze sedmdesáti hektarů.

Pozor na pštrosy a pávy

Malevil není jen obyčejný golfový areál, ale i ranč, kde se volně pohybují nejrůznější zvířata. Golfisté, kteří přijedou na hřiště poprvé, se často nestačí divit, když se jim do rány připletou třeba kachny nebo pávi.

Golfové hřiště Malevil.

V nestřežený okamžik mohou do hry zasáhnout i zvířata, která po golfovém hřišti volně nepobíhají. Hlasité zařehtání a jiné zvířecí zvuky se totiž tu a tam ozývají ze všech stran. A čas od času některé hráče opravdu vyděsí.

Každá jamka má své jméno

Hřiště v Semilech má sice jen devět jamek, ale každá má své jméno. To by samo o sobě nebylo nic výjimečného, kdyby Semily nebyly prvním hřištěm u nás, kde jednotlivé jamky pojmenovali.

První jamka se jmenuje Jednička, následují Dlouhá, Havrdovka, Prcka, Komínová, Rytinka, K Dubu, Festivalová a Jizerka.

Hřiště, kterým projíždí vlak

Cihelny stojí za pozornost z několika důvodů. Zvláštností hřiště, na jehož realizaci se podílel i známý golfista Gary Player, jsou jamky číslo tři a patnáct, které mají dvě fairwaye.

Cihelny byly prvním hřištěm v republice s výkonnostním omezením, hrát na něm směli pouze hráči s handicapem 35 a lepším. Točil se tu film, koná se tu spousta společenských akcí.

brazilské tanečnice v golfovém resortu Astoria v Cihelnách u Karlových Varů

Zajímavostí Cihelen je i železnice, vedená skrz hřiště. Trať sice žádné jamky nekřižuje, ale golfisté ji během hry několikrát přecházejí. A tak se občas naskytne jedinečný pohled, když mezi jamkami projíždí vlak.

Malé české St. Andrews

Letos otevřené hřiště v pražské Zbraslavi je zajímavostmi doslova nabité. Na jeho designu se podílel i golfista českého původu Alex Čejka, podle něhož je úplně jiné než ostatní hřiště dosud postavená v Česku.

Golf Zbraslav.

Žádné jiné nemá takzvané sandy wastes, plochy s červeným pískem. Nejsou překážkami, a proto v nich platí jiná pravidla než při hře v bunkerech. Golfista může zakládat za míček, provádět cvičný švih i odstraňovat volné přírodní předměty.

Další zajímavostí zbraslavského resortu jsou Himaláje, unikátní osmnáctijamkové puttovací hřiště, které vzniklo po vzoru skotského St. Andrews.

Autor:


Nejčtenější

Evropský bronz a národní rekord. Vrabcová ohromila v maratonu

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

VIDEO Závěr evropského šampionátu v Berlíně Čechům vychází. Třetí medaili přidala v maratonu bronzová Eva...

Kreuziger mění tým, odchází do Dimension Data. Vrátí se i na post lídra

Český cyklista Roman Kreuziger si už v červnu projížděl trať světového...

Roman Kreuziger, historicky nejúspěšnější český cyklista v celkové klasifikaci závodů Grand Tour,...Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích...

Nešťastník české štafety: Přípravu jsem nepodcenil. Asi už jsem starej

Jan Veleba (vlevo) do semifinále běhu na sto metrů nepostoupil. Spolu s ním v...

Berlín (Od našeho zpravodaje) Po povedeném rozběhu byli natěšení na poslední závod celého evropského šampionátu v Berlíně. Byli...

Plíšková propustila trenéra Krupu. Znovu jí bude pomáhat Stubbsová

Trenér Tomáš Krupa hovoří s Karolínou Plíškovou na turnaji v Brisbane.

Tenistka Karolína Plíšková ukončila spolupráci s koučem Tomášem Krupou, jež trvala od loňského...

Další z rubriky

Fowler rozjel dobře PGA Championship, Woods doháněl špatný úvod

Rickie Fowler

Americký golfista Rickie Fowler rozjel dobře PGA Championship a naznačil, že přišel jeho čas...

Výborného Woodse hnali diváci, Koepka odolal a vyhrál Championship

Brooks Koepka drží trofej pro vítěze PGA Championship.

Americký golfista Brooks Koepka odolal tlaku Tigera Woodse a po US Open letos vyhrál také PGA...

Prémie za golfové British Open inkasoval omylem jiný Fleetwood

Anglický golfista Tommy Fleetwood na turnaji European Tour v Dubaji

Na účet Tommyho Fleetwooda dorazilo více než 150.000 dolarů (3,3 milionu korun) za červencové...Najdete na iDNES.cz