Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi před golfovým mistrovstvím světa nasadili mírný optimismus

David Procházka, člen českého týmu na MS 2010. | foto: Martin Kabát

26 2010
Hlavně se nestresovat výkonnostním cílem! S tím dorazili čeští reprezentanti na mistrovství světa amatérských týmů do Argentiny, kde od středy do soboty vystřídají své ženské kolegyně. Jejich 32. místo z minulého týdne by ale mohlo být dobrou metou k překonání.

Lepší umístění totiž bude případně znamenat nejlepší výsledek v historii účastí na šampionátech. Češi takřka stabilně končili ve čtvrté desítce konečného pořadí. "Nějaký cíl v hlavě mám, ale říkat ho nebudu," uvedl před odletem nehrající kapitán Miroslav Holub.

Nominoval trio David Procházka, Martin Příhoda, Ondřej Lieser. "Mají mezinárodní zkušenosti. Je to mistrovství světa a tlak tam bude. Nemyslím, že tihle tři by to vzali ležérně. Slíbili, že udělají maximum."

amatéři čr na ms

2008 (Austrálie): 39.
2006 (Jižní Afrika): 32.
2004 (Portoriko): 32.
2002 (Malajsie): 36.
2000 (Německo): 35.
1998 (Chile): nestartovali
1996 (Filipíny): 42.
1994 (Francie): 33.

Mužský výběr trpí na rozdíl od žen odchody nejlepších českých amatérů k profesionálům. Letos by připadal v úvahu start Stanislava Matuše, ten však změnil status v červnu.

"Nevybírám si ze třiceti hráčů jako třeba v Anglii," potvrdil Holub, nicméně napůl z pozice generálního sekretáře České golfové federace doplnil, že systém dvou tréninkových skupin nese svoje ovoce.

Holub vidí hlavní úkol federace na reprezentačním poli dosáhnout těsnější provázanosti s kluby a tréninkovými středisky mládeže. "Na příští rok připravujeme motivační soustředění pro třicet až čtyřicet nadějí. Aby ty děti věděly, že se mohou dostat dál. Třeba se objeví talent, se kterým jsme nepočítali."

Miroslav Holub, nehrající kapitán českého týmu na MS 2010.

Miroslav Holub, nehrající kapitán českého týmu na MS 2010.

Teď ale Holuba a jeho tři svěřence čeká ostré měření sil na dvou hřištích poblíž Buenos Aires v konkurenci sedmdesáti týmů. "Rozdíly se zmenšují," všiml si český kapitán, jenž ještě sám donedávna reprezentoval jako hráč.

Na příkladu mistrů Evropy Belgičanů, ale také Norů, Italů a dalších demonstroval rychlý vzestup některých zemí. Někde je to výsledek systematické práce, jinde generační záležitost.

"My máme každým rokem papírově silnější a silnější tým. Kluci mají čím dál víc dobrých individuálních výsledků z ciziny. Martin Příhoda byl letos čtvrtý na Duke of York," našel Holub podporu pro svůj mírný optimismus.

Martin Příhoda, člen českého týmu na MS 2010.

Martin Příhoda.

Ondřej Lieser, člen českého týmu na MS 2010.

Ondřej Lieser.Najdete na iDNES.czmobilní verze