Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi individuálně zaostávají

9 2003
Lipsko - České volejbalové reprezentací chybějí v na ME v Německu dva centrální blokaři a výkony týmu jsou horší než před dvěma měsíci ve Světové lize. To se projevuje i v týmových či individuálních statistikách, v nichž Čechům nepodařilo prodrat do popředí. V horní polovině mezi dvanácti účastníky ME jsou Češi po třech hracích dnech v jediné herní činnosti: obraně v poli, kde jsou třetí, zatímco na přihrávce a v útoku patří k nejhorším.

Při madridském finále Světové ligy přitom převzal Martin Lébl cenu pro nejlepšího útočníka a Jakub Novotný byl celkově třetí.

Absence třiadvacetiletého krajánka z italské Perugie i druhého středového hráče Michala Raka jsou pro český celek hodně citelné.

Mužstvu chybějí jejich zásahy na síti, body ze servisu i zkušenosti, a zatímco s nimi byla česká hra postavená hlavně na obraně, v této činnosti jsou Češi na šampionátu v Německu až sedmí. V útoku jsou hodnoceni na deváté pozici, na příjmu ještě o příčku níže. Nahrávači jsou osmí, úspěšnost servisu české hráče řadí na sedmé místo společně s Ruskem.

V elitní desítce individuálních žebříčků se objevili z české reprezentace jen dva zástupci. Při obraně v poli, což by však měla být záležitost čistě hráčů na postu libera, je Přemysl Kubala sedmý a spokojený může být nahrávač Lukáš Ticháček, desátý mezi nejlépe podávajícími volejbalisty.

V popředí nejvíce bodujících hráčů figurují převážně univerzálové, většinou nejvytíženější ve svých týmech. Jedničkou je Nizozemec Richard Schuil před Němcem Christianem Pamplem a Slovákem Gabrielem Chochoľákem.

Český tým má v každém zápase hodně střídání, nejvíce bodů však pro něj v duelech s Italy, Němci a Slováky nasbíral smečař Petr Pláteník. S 38 body mu patří celkově patnáctá příčka, Schuil má o třicet bodů více. V první padesátce figurují ještě univerzál Jiří Popelka (37.) a blokař Jiří Král (43.).

Nejefektivnější servis mají podle oficiálních statistik domácí Němci, útok Poláci, blok Francouzi, obranu v poli Italové, přihrávku Bulhaři a mezi nahrávači se také díky úspěšnosti svých útočníků drží v čele Francouz De Kergret.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze