Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čerstvý třicátník Brychta diriguje pardubické mladíky

Kapitán pardubických florbalistů Karel Brychta (číslo 14) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

15 2010
Nedávno oslavil před jedním z ligových utkání s týmem třicítku. Hrát ho ale stále baví, i když se netají, že o konci v prvním týmu přemýšlí poslední dva tři roky. "Vždycky se to nakonec ale vyvrbí jinak. Když jsme sestoupili, tak jsem končit nechtěl. Teď v létě v půlce přípravy jsem se na to chtěl vykašlat, protože byla děsně náročná. Neudělal jsem to," říká kapitán pardubických florbalistů Karel Brychta.

Na rozdíl od mnoha současných spoluhráčů, kteří začínali pod křídly trenéra Miroslava Janovského už v žákovských kategoriích, začal Brychta hrát ligovou soutěž až v roce 2003. "Kdysi jsme hráli ‚florbal‘ pro zábavu ještě s gumovými hokejkami, ale definitivně jsem k němu přičichl až na univerzitě, kde jsem poznal pozdější spoluhráče Cibereho, Hoffmana nebo Černohorského," vzpomíná Brychta na dobu, kdy původní hokejbal ve Svítkově vyměnil právě za florbal.

Nějakou chvíli se ještě snažil hrát obojí. Hra s děrovaným míčkem zvítězila poté, co získal inženýrský titul. "Našel jsem si zaměstnání, času bylo mnohem méně a florbal mě asi víc bavil, je takový hravější," vysvětluje.

Potom, co kádr opustila řada hráčů známých z minulých sezon, je po obránci Kosejkovi nejstarším borcem v týmu. Do kapitánské role ho už loni pasoval trenér Janovský, když kapitánskou pásku odložil kanonýr Zozulák. "Je to základní stavební kámen, jde příkladem mladým spoluhráčům a vzbuzuje respekt u soupeřů," vyzdvihl Janovský, který si tým bez Brychty nedokáže představit.

"Kluci jsou v pohodě, jenom letos strašně doplácíme na nezkušenost. Některé ty porážky byly velmi kruté," říká ke své úloze vůdce Brychta, který chce extraligu v Pardubicích stůj co stůj udržet.

Podle pardubického kouče má skvělý postoj ke sportu, k němuž, ač amatér, přistupuje jako ryzí profesionál. "Do každého zápasu jde na sto procent, dokáže svým nesmlouvavým přístupem strhnout ostatní," popisuje Janovský.

Brychta, který se v civilu zabývá likvidacemi pojistných událostí, je zatím svobodný. I proto, že s rodinou by na florbal prostě nezbyl čas. Zdravotní problémy se mu relativně vyhýbají, mívá je jen s kolenem.

"Letos je to ale zatím parádní," říká spokojený autor čtrnácti kanadských bodů. Větší únavu pociťuje vždy až po sezoně. "Anebo po nemoci. To jde pak všechno ztuha, špatně se dýchá. Když se ale člověk pořádně protáhne, zápas zvládne bez potíží," doplňuje Brychta.

Trochu ho mrzí, že skoro není možné si florbalem aspoň přivydělat. "Za čas, který tomu člověk obětuje, by to rozhodně neškodilo," je přesvědčen.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze