Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Černý rytíř“ žádal po golfistech to, co jim olympiáda nařídila

Do protokolu o dopingové kontrole se uvádějí všemožné podrobnosti, ovšem do laboratoře putuje už jen jeho anonymní část s číselným kódem. | foto: Antidopingový výbor ČR

20 2010
Dopingová problematika se golfu dlouho vyhýbala. Ještě v prvních letech nového století nic takového nikoho netrápilo. Zpráva, že v roce 2003 byl obvinění z dopingu zbaven francouzský profesionál Marc Farry (steroidy užíval na léčbu zraněného zápěstí), zůstala na samém okraji zájmu veřejnosti i hráčů. To se změnilo.

Stojaté vody rozvířil případ italského profesionála Alessandra Pissilliho, který měl v létě 2007 na turnaji v Turíně pozitivní nález na finasterid. Ten se běžně používá jako lék na vypadávání vlasů, ale je na seznamu zakázaných látek, neboť může maskovat skutečný doping.

Tour de France, doping, antidopingová kontrola

Tehdy po vzniku antidopingového programu hlasitě volal legendární Gary Player a podpořili jej Greg Norman a Nick Price. "Drogy v golfu jsou fakt," řekl dnes už dvaasedmdesátiletý známý Černý rytíř.

Apeloval na všechny odpovědné organizace - R&A, USGA a PGA - aby zavedly náhodné testy. "V ostatních sportech to může být 50 až 60 procent. Nedokážu přesně říct, kolik to činí v golfu. Mezi světovými hráči bude okolo 10, kteří něco berou," podpořil své návrhy.

Jsme to, co jíme

Co se dlouho jevilo jako možnost, začalo být nutností po zařazení golfu do programu olympijských her. Vůči golfistům teď příslušné orgány vystupují stejně jako vůči atletům či cyklistům, mezi nimiž se zakázané látky vyskytují poměrně hojně.

Na straně golfových profesionálů pohnul ledy komisionář PGA Tour Tim Finchem, když se nečekaně zasadil o zavedení testů od sezony 2008.

Box

Lékař Anthony Galea, obviněný z distribuce a používání dopingu. Jeho pacientem byl i Tiger Woods.

Vedle jiných témat kolem Tigera Woodse odeznívá prosincová zpráva New York Times o podezřelých okolnostech rekonvalescence levého kolena světové jedničky. Kanadský lékař Anthony Galea, který ho léčil, byl kvůli podezření z drogových deliktů nedávno zatčen. Deník spekuloval, že Galea údajně nejméně ve čtyřech případech odebral z Tigerova těla krev, obohatil ji o krevní destičky a poté ji vpravil injektáží do jeho dlouhodobě zraněného kolena.

Finchem vysvětlil: "Naše nová antidopingová politika bude rozlišovat mezi prostředky podporující výkon hráčů a látkami označovanými jako rekreační drogy. Pokud se prokáže, že dotyčný není na takové látce závislý, budeme postupovat jinak než u skutečného dopingu."

O individuálních trestech má právo rozhodnout on sám. Pokud hráči nezakáže hrát, bude ho dále testovat. Na seznam nedovolených prostředků se nedostaly jen drogy jako kokain či marihuana, ale i anabolika a další přípravky sloužící k umělému zvýšení výkonnosti.

PGA a R&A vydaly prohlášení o boji proti zakázaným prostředkům používaných na světových turnajích. Zatímco muži teprve dostávají pokyny, ženy už podstupují testy, které mají v jejich těle odhalit přítomnost zakázaných látek.

Paula Creamerová

"Pro nás to znamená dávat si velký pozor na to, co jíme. Mluvila jsem o tom už s trenérem i kuchařem," upozornila Paula Cramerová. Zároveň dodala, že postih podvodníků je pro golf krok správným směrem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze