Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On odmítl sázkový podvod, ony pomohly před sršni. Dostali ceny fair play

Orientační běžkyně Markéta Vandasová (vlevo) a Zuzana Čechová získaly hlavní ceny Českého klubu fair play. | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2015
Hlavní ceny Českého klubu fair play dostali litvínovský hokejový brankář Patrik Spěšný a orientační běžkyně Markéta Vandasová a Zuzana Čechová. On odmítl účast na sázkovém podvodu, ony pomohly soupeřce, kterou napadl roj sršňů. Za celoživotní postoj převzal ocenění bývalý hokejový sudí a fotbalový funkcionář Rudolf Baťa.

Před zápasem juniorské extraligy s Českými Budějovicemi dostal litvínovský brankář Patrik Spěšný zprávu. Jeden z útočníků soupeře mu navrhoval: Vsaď si na zápas, zahraj špatně, zařiď prohru a dostaneš odměnu.

Jenže Spěšný na to nepřistoupil. Naopak: šel za svými trenéry - Robertem Reichlem a Jaroslavem Hüblem. Ti o celém případu informovali, věnovala se mu policie i hokejová disciplinární komise.

„Napsal mi před zápasem na facebooku. Stupňoval svou nabídku třikrát. Řekl jsem to tátovi, ten mi řekl, ať to oznámím trenérům,“ popisoval Spěšný, který dostal i jednu bonusovou cenu - knihu o tom, jak správně sázet kurzové sázky.

Hlavní cenu fair play dostaly i orientační běžkyně. Markéta Vandasová a Zuzana Čechová běžely v září roku 2014 závod Českého poháru štafet, když si všimly, že jednu ze soupeřek napadl roj rozzuřených sršňů. 

Vandasová s ní zůstala na trati, zatímco Čechová běžela k pořadatelům pro pomoc - hmyz začal útočit i na další přibíhající závodnice. „Ani jsme nemohly myslet na to, jestli máme strach. Šlo hlavně o to vyřešit tu situaci,“ popisovala Čechová. Jako speciální cenu dostaly obě repelent.

Fotogalerie

Cenu fair play za celoživotní postoj dostal Rudolf Baťa, který patřil v 60. a v 70. letech k nejuznávanějším hokejovým rozhodčím, zúčastnil se dvou olympiád i šesti světových šampionátů. V roce 1972 si ho vyžádalo vedení NHL, aby řídil rozhodující zápasy „Série století“ mezi Kanadou a Sovětským svazem.

Vydobyl si respekt smyslem pro fair play, korektním vystupováním, kvalitou řízení zápasů, nestranností a objektivitou. Po ukončení rozhodcovské kariéry se stal Baťa uznávaným fotbalovým funkcionářem, nejprve na svazu, poté v pražské Spartě.

„Nesmírně si tohoto ocenění vážím. Nabádá mě to, aby člověk pořád zůstal takovým, jakým je. Snažit se být v každé situaci, v každém okamžiku fér,“ říkal 87letý Baťa.

Celkem bylo v pražském Centru pohybové medicíny uděleno 23 cen. Diplomy za čin získali například hokejisté Lukáš Pech či Petr Ton, děkovné dopisy dostal třeba hokejista Adam Polášek nebo fotbalista Tomáš Zápotočný, čestný diplom za celoživotní postoj obdržela například dlouholetá trenérka krasobruslení Vladimíra Hejčíková.

Udílely se i školní ceny. Jednu obdržel in memoriam šestnáctiletý Petr Vejvoda, který odvážně chránil své spolužačky před agresivní ženou s nožem, sám však její útok nepřežil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze