Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Celbová s Dosoudilovou jsou bez medaile

27 2000
B i l b a o - Eva Celbová se Soňou Dosoudilovou obsadily čtvrté místo na mistrovství Evropy plážových volejbalistek ve španělském Bilbau. Dopoledne nejprve prohrály v semifinále s německou dvojicí složené z bývalé české reprezentantky Jany Vollmerové-Pechové a Danjy Müschové 11:15, v odpoledním utkání o bronz poté podlehly sestrám Rebece a Debora Kadijkovým z Nizozemska 10:15. Celbová s Dosoudilovou odjely po třetích místech v letech 1997 a 1999 a zlatu z let 1996 a 1998 z evropského šampionátu poprvé bez medaile. Michal Palinek s Martinem Léblem skončili na pátém místě, když v opravách utrpěli druhou prohru v turnaji od ruské dvojice Karasev, Sajfulin 10:15.

Český olympijský pár, pro který bylo mistrovství generálkou na hry v Sydney, narazil na sestry Kadijkovy už ve třetím kole a porazil je 15:11. V utkání o bronz ale Češky páteční výkon nezopakovaly. Nepodařil se jim nástup (0:3, 2:5) a i když snížily ještě na 8:12, zvrat už Nizozemky nepřipustily.

"S předvedenou hrou nejsme úplně spokojeny, chtěly jsme minimálně obhájit třetí místo. Mistrovství ale byla příprava na Sydney, což je pro nás vrchol sezóny," zhodnotila  Celbová. Evropský titul obhájily Italky Laura Bruschiniová, Annamaria Solazziová po snadné výhře nad Vollmerovou s Müschovou 12:4 a 12:3.

V mužském turnaji už dohráli Marek Pakosta s Milanem Džavoronokem i Přemysl Kubala s Petrem Chromým, kteří skončili shodně na 17. místě. Olympionici Michal Palinek s Martinem Léblem po prohře ve čtvrtém kole s favorizovanými bratry Lacigovými ze Švýcarska pokračují v opravném pavouku a nakonec skončili pátí.

Bratři Martin a Paul Lacigové ze Švýcarska získali potřetí v řadě titul mistrů Evropy
v plážovém volejbalu. Soupeři Michala Palinka a Martina Lébla v úvodu olympijského turnaje v Sydney zdolali v dnešním finále v Bilbau další švýcarskou dvojici Saschu Heyera a Markuse Eggera, která spolu hrála vůbec poprvé, 12:11 a 12:4. Bronz získali Norové Kjemperud, Hoidalen.

"Bylo to těžké, protože úroveň nejlepších evropských dvojic se hodně vyrovnala," řekl po finále Martin Laciga. V prvním setu Lacigové prohrávali nečekaně 9:11, druhý set už měli ve své režii. "Šampionát byl výbornou přípravou na olympiádu. Vítězství nás ale stálo hodně sil, protože soupeři hráli velmi dobře," přiznal.

Sydney:
Eva Celbová se Soňou Dosoudilovou se v prvním kole na OH v Sydney utkají se
sestrami Rebekou a Deborou Kadijkovými.

Systém olympijského turnaje je zcela netradiční: k nasazeným dvanácti párům ze čtyřiadvaceti kvalifikovaných los přidělil pro první kolo vždy dvojici ze spodní poloviny žebříčku s tím, že například jednička dostala buď poslední, nebo předposlední pár.
Druhá dvojice ze žebříčku sestaveném na základě výsledků ze Světového okruhu od 1. ledna 1999 do letošního 15. srpna potom dostal přidělenou zbývající dvojici z posledních dvou míst. Vítězové postoupí do druhého kola, poražených dvanáct dvojic bude hrát o čtyři volná místa. Postupující šestnáctka se poté utká 'v pavouku' na jednu porážku.

Martina Hudcová s Terezou Tobiášovou dostaly přiděleny třetí nasazené Američanky McPeakovou, Mayovou. Michal Palinek s Martinem Léblem (rovněž 21. v žebříčku) narazí na olympiádě také na trojku, švýcarské bratry Lacigy, kteří jsou čerstvými mistry Evropy. "Začínáme proti černým koním turnaje, ale když jsme nebyli nasazeni, už se nedal vybrat přijatelný soupeř," pravil smířeně Palinek, který s Léblem Lacigy nikdy neporazil.


Muži:
2. kolo: Dahl, Berg (Švéd.) - Pakosta, Džavoronok (ČR) 15:11.
Opravy: Kubala, Chromý (ČR) - Stadnikov, Moroz (Ukr.) 15:12, Karasev, Sajfulin (Rus.) - Pakosta, Džavoronok 15:9, Kvalheim, Maaseide (Nor.) - Kubala, Chromý 15:8.
3. kolo: Palinek, Lébl (ČR) - Dahl, Berg 17:15.
4. kolo: M. Laciga, P. Laciga (Švýc.) - Palinek, Lébl 15:6.
oprava: Karasev, Sajfulin (Rus.) - Palinek, Lébl 15:10.
Muži - semifinále: M. Laciga, P. Laciga (Švýc.) - Kjemperud, Hoidalen (Nor.) 15:12, Heyer, Egger (Švýc.) - Karasev, Sajfulin (Rus.) 15:6.
O 3. místo: Kjemperud, Hoidalen - Karasev, Sajfulin 15:2.
Finále: M. Laciga, P. Laciga - Heyer, Egger 12:11, 12:4.

Ženy:
Semifinále: Vollmerová, Müschová (Něm.) - Celbová, Dosoudilová (ČR) 15:11, Bruschiniová, Solazziová (It.) - D. Schoonová-Kadijková, R. Kadijková (Niz.) 15:11.
O 3. místo: D. Schoonová-Kadijková, R. Kadijková - Celbová, Dosoudilová 15:10.
Finále: Bruschiniová, Solazziová - Vollmerová, Müschová 12:4, 12:3.


Olympijské rozlosování:
Los 1. kola:
Muži:

Prosser, Zahner (1-Austr.) - Sotelo, Ibarra (Mex.); Kvalheim, Maaseide (Nor.) - Maia, Brenha (12-Port.); Child, Heese (6-Kan.) - Jodard, Penigaud (Fr.); Holden, Leinemann (Kan.) - Wong,
Heidger (7-USA); Blanton, Fonoimoana (9-USA) - Oetke, Scheuerpflug (Něm.); Palinek, Lébl (ČR) - P. Laciga, M. Laciga (4-Švýc.); Zé Marco, Ricardo (3-Braz.) - Berg, Dahl (Švéd.);
Ahmann, Hager (Něm.) - Bosma, Diez (10-Šp.); Kjemperud, Hoidalen (8-Nor.) - Stamm, Berger (Rak.); Raffaelli, Pimponi (It.) - Martinez, Conde (5-Arg.); Bracetti, Salema (11-Arg.) - Jermišin, Kušněrev (Rus); Grinlaubs, Slack (Austr.) - Emanuel, Loiola (2- Braz.).
Ženy:
Cooková, Pottharstová (1-Austr.) - Gaxiolaová, Galindová (Mex.); Maria José, Pereira (Port.) - C'Siung, Žung Čch' (12- Čína); Takahašiová, Saikiová (6) - Išizakaová, Seikeová (všechny
Jap.); Gattelliová, Perrottaová (It.) - Gooleyová, Manserová (7- Austr.); Bruschiniová, Solazziová (9-It.) - Karadassiouová, Sfyriová (Řec.); Hudcová, Tobiášová (ČR) - McPeaková, Mayová (4- USA); Jordanová, Davisová (3-USA) - Tholenová, Stratonová
(Austr.); Prewermanová, Rigauxová (Fr.) - Friedrichsenová, Müschová (10-Něm.); Schmidtová, Staubová (8-Něm.) - Čang Ťing- kchun, Tchien Ťia (Čína); Grossatová, Perazaová (Kuba) - Sandra Piresová - Adriana Samuelová (5-Braz.); D. Schoonová-Kadijková, R. Kadijková (11-Niz.) - Dosoudilová, Celbová (ČR); L. Jančulovová, P. Jančulovová (Bul.) - Beharová, Shelda (2-Braz.).
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze