Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co Čech, to cyklista. Tak brankář fotbalové Chelsea zve do sedel

6 2014
Oblékl cyklistický dres a pronesl: "A mám za sebou první přestup po deseti letech." Petr Čech, brankář fotbalové Chelsea, nakoukl ze sportu, kterým se proslavil ve světě, do nového, se kterým měl spojeno dětství. Jako investor vstoupil do společnosti ČS MTB Team, pořadatele Kola pro život, největšího seriálu maratonských závodů na horských kolech.

Fotbal je v Česku nezpochybnitelným sportem číslo 1, ale podle údajů Asociace výrobců a dovozců kol se cyklistika probila na druhé místo. Na kole u nás jezdí 1,5 milionu Čechů, ročně se prodá 350 tisíc kol a nikde v Evropě není takový objem na počet obyvatel. Jménem 32letého hráče londýnského velkoklubu se obě odvětví propojí.

"Tato symbióza přinese nové možnosti," věří Roman Čermák, dosavadní ředitel seriálu. "Nabídek jsme měli víc, ale zvolili jsme investory, kteří rozumí sportu a mají cyklistiku rádi." A slogan "Co Čech, to cyklista" je dvojsmyslným odrazem reality.

"V dětství jsem na kole strávil klidně celý víkend, kromě fotbalu a hokeje to byl další sport, který mě bavil a kterému jsem se často věnoval," přiznal gólman Čech. "A tento krok je takový můj návrat do dětství."

V letošním 15. ročníku seriálu startovalo 22,5 tisíce účastníků, z toho 6 tisíc dětí. A právě to je skupina, na kterou chce nový spolumajitel cílit. "Uvažovali jsme dlouho, jak pomoci nejmladší generaci, aby se dostala ke sportování, protože teď žije na sociálních sítích spíš než na hřištích nebo na kole," říkal brankář. "Je krásné vidět, když se někdo z těchto závodů dostane až na profesionální úroveň, ale důležité je hlavně přivést mladou generaci. A věřím, že se to podaří."

Podnikající sportovci

Ján Svorada, vítěz tří etap Tour de France, si po kariéře otevřel obchod s cyklistickým vybavením. Totéž platí o Pavlu Padrnosovi, který vlastnil i kavárnu, ale tu následně prodal.

Aleš Valenta, zlatý ze Salt Lake City, provozuje Akrobat park ve Štítech, tréninkové centrum pro akrobatické lyžování a další extrémní sporty.

Roman Šebrle, vítěz olympiády v Aténách, vybudoval v Praze obytný a sportovní komplex RŠ Centrum.

Jeho vstup do společnosti na pozici majoritního vlastníka nebyl prioritně motivován ziskem. "Není to tak, že bychom vstoupili do projektu a snažili se z něj mít rychle co nejvíc peněz," říkal. Cílem je ve spolupráci s marketingovou společností Sport Invest unikátní cyklistický projekt pro celé rodiny posunout ještě dál.

"Mohli bychom vylepšit systém tak, aby se do závodů zapojilo ještě víc lidí, aby dostali ten nejlepší servis, aby je to bavilo a rádi se vraceli," plánoval Čech.

On sám teď na kole jezdí hlavně s dětmi ("Jezdíme, kdykoliv máme volnou chvilku.“), v létě, kdy měl zdravotní potíže s ramenem a nemohl běhat, byla zase cyklistika prostředkem pro udržení fyzičky. "Tři čtvrtiny přípravy jsem odjezdil na kole."

Sám by si rád nějaký závod ze "svého" seriálu objel, i když ze smlouvy s Chelsea mu vyplývá zákaz podobně adrenalinových aktivit. "A taky to není tak, že bych sedl na kolo a ujel 50 kilometrů z ničeho. Trénuju sice každý den, ale něco jiného, ne na takový záběr. Ale rád bych měl jednou možnost si závod vyzkoušet."

Novinkovou informací je také zapojení Jaroslava Kulhavého, olympijského šampiona z Londýna, který se stane tváří bikové série. "V ní jsem prožil své cyklistické začátky," vzpomínal. "Když jsem se stal juniorským mistrem světa, týden po tom jsem jel Trutnovskou 50. Spousta dětí, které na Kole pro život startují, ke mně vzhlížejí, chci mladé dál motivovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze